środa, 15 listopada 2017

Most Piłsudskiego

Historia tego mostu to taka mini historia Krakowa. Budowany w latach 1926 - 1933 czyli siedem lat kiedy to 19 stycznia 1933 otwarto go i udostępniono dla mieszkańców Krakowa. Poprzedni most Podgórski łączący Kazimierz z Podgórzem był na tyle w złym stanie że trzeba było go rozebrać. Dzisiaj pozostała po nim ulica Mostowa i...Kładka Ojca Bernatki która postawiona została dokładnie w tym samym miejscu.
Most im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego imię otrzymał w styczniu 1932 jeszcze w czasie budowy, był Mostem....PŁATNYM. Dzisiaj to pewnie nie do uwierzenia ale wtedy za przeprawę na Podgórze trzeba było płacić.
Do II Wojny światowej służył mieszkańcom Krakowa ale komunikacja miejska w sensie tramwajów został udostępniony dopiero po wojnie. Uciekający Niemcy wysadzili wszystkie mosty w Krakowie. Most Piłsudskiego był uszkodzony przy podporze od strony Podgórza. Odbudowa trwała do 1948 roku kiedy ponownie go udostępniono ale już z innym imieniem Tadeusza Kościuszki. jednak nazwa " Most Piłsudskiego " jak żadna inna nazwa funkcjonowała w obiegu mieszkańców cały czas. Zmiany nazw ulic wcześniej czy później jakoś się przyjęły nazwa tego mostu nie. Czasami nazywano go albo " Drugim mostem " albo " Czwartym Mostem"
Dzisiaj to najstarszy Most w Krakowie który w całości stoi od powstania i jest użytkowany. Most stalowy a elementy powstały w niedalekiej Fabryce Zieleniewskiego. W ostatniej dekadzie Most był nękany przez niezrównoważonego psychicznie człowieka który kilkakrotnie wchodził na konstrukcję stalowa Mostu i trzeba było dospawać specjalne płotki aby uniemożliwić wchodzenie na niego.
Nigdy nie miał profesjonalnej iluminacji świetlnej. I własnie w ostatni wieczór w obecności konserwatora zabytków firma która ma zamontować oświetlenie mostu podjęła pierwsze próby iluminacji. Oświetlono tylko kawałek przęślą ale widok i tak według mnie imponujący. Most według mnie nabierze naprawdę blasku i zupełnie innego wymiaru.

Tak to wyglądało...


















Kraków. Most Marszałka Józefa Piłsudskiego 14.11.2017 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz