wtorek, 20 maja 2014

Andrzej Mróz....

... czyli historia nie do końca zapomniana.

Kiedy kilka dni temu dowiedziałem się że w niedzielę w Piwnicy pod Baranami odbędzie się prezentacja książki o Andrzeju Mrozie  wyrwało mi się " O rany ! A kto to pamięta ! Kogo obchodzi ta historia  ! " Osoba która mnie informowała o spotkaniu uśmiechnęła się i powiedziała " .. nawet Pan sobie nie wyobraża ilu ludzi pamięta !!! "  I rzeczywiscie. W Piwnicy pod Baranami w " Pracowni " pełna sala. Przyszli chyba wszyscy co pamiętają lata sześćdziesiąte i późniejsze w Tatrach , Alpach i Himalajach. Bo Andrzej Mróz był gwiazdą taternictwa w ówczesnych czasach , a kiedy zginał w Alpach,  francuska prasa pisała o jednym z najwybitniejszych alpinistów na świecie. Niestety nasza prasa nic nie pisała  i w ogóle w Polsce o tej sprawie kompletnie się nie mówiło. Bo Andrzej Mróz w/g ówczesnego reżimu był wrogiem ludu ! Odważył się przenosić przez Tatry nieodpowiednią literaturę ( " Kulturę " ) . Był bohaterem słynnej na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych historii "Sprawy taterników", czyli pokazowym procesie taterników, którzy mieli dostarczać do Polski publikacje paryskiej "Kultury". W sprawę zamieszani byli m. in. Maciej Kozłowski, Andrzej Mróz, Jakub Karpiński, Maciej Włodko, Jan Krzysztof Kelusa.Szukałem materiałów na temat udziału Andrzeja w tej sprawie. Wszędzie pisze się o Maćku Kozłowskim ( ostatecznie bardzo znany polityk ) natomiast udział Andrzeja przynajmniej w publikatorach omijany oprócz tego że był oskarżony i skazany. Odsiedział swoje i wyemigrował do Francji.
Natomiast jego eksploracja górska na tamte czasy była niewątpliwie niezwykła.W Tatrach zapisał się nową drogą na Skrajnym Jastrzębim Kopiniaku, środkiem południowej ściany. Zespół:  Gienek Chrobak,  Andrzej Mróz. Zresztą w Tatrach pozostawił wiele wspaniałych dróg które dzisiaj są klasykami wspinania. I pewnie znajomość gór i wspinania była powodem jego działalności politycznej.  Jednak jego najbardziej znane drogi górskie to te które zdobywał w Alpach.Jego wielu, wielu dróg alpejkskich ta niewatpliwie jest najbardziej znana i zyskała ogromny szacunek w środowisku alpinistycznym. To1971, 5-11 marca - Pierwsze przejście zimowe Wielkiego Filaru Narożnego, drogą Bonatti-Gobbi z zespołem Andrzej Dworak, Janusz Kurczab, Tadeusz Piotrowski i oczywiscie Andrzej Mróz.
Andrzej miał niewątpliwie nos do swoich partnerów. Wspinał się z naprawdę znakomitościami w ówczesnej wspinaczce. Tadeusz Piotrowski wspinacz , taternik, alpinista i himalaista kompletny wspinał sie z Andrzejem na Filarze Narożnym. Tą wspinaczkę opisał w książce " W burzy i lodzie ". Każdemu kto interesuje się górami gorąco polecam. Dla mnie Tadeusz Piotrowski był najlepszym pisarzem wśród wspinaczy i najlepszym wspinaczem wśród pisarzy. Jego kilka książek które zdążył napisać zdecydowanie odbiegają " piórem " od sztampy które później produkowano z każdej wyprawy.
Książka o Andrzeju Mrozie " Andrzej Mróz. Cudowna, cudowna historia "  została  napisana przez Ludwikę Włodek. Ale inspiratorem był syn Andrzeja Krzysztof  który w momencie śmierci ojca był kilkunastomiesięcznym dzieckiem. Nie znał ojca. Jego mama Irena Francuzka dopilnowała aby chłopak pamiętał i o ojcu i o jego pochodzeniu. Na spotkaniu mówił po polsku znakomicie ( sam z nim rozmawiałem ) . Piękne wspomnieniowe spotkanie. A książkę polecam gorąco ! 
Andrzej Mróz zginał 42 lata temu w 1972 roku pod Aiguille Blanche.

" Andrzej Mróz . Cudowna, cudowna historia "  prezentacja książki o Andrzeju Mrozie w Piwnicy pod Baranami 18 maja 2014 roku.

Książka o Andrzeju...Krzysztof - syn i Irena zona Andrzeja Mroza w czasie spotkania...


 Fragmenty książki czytał Bogdan Micek z Piwnicy pod Baranami...


Wojtek Jedliński, jeden z " herosów " tamtego wspinania. Znakomity taternik, alpinista, 


Andrzej Mróz - zdjęcie Janusza Fereńskiego najprawdopodobniej z wyprawy na drodze   Aiguille de L'Eboulement (Masyw Mont Blance ) wschodnią ścianą. Zespół: Janusz Fereński, Jan Franczuk, Tadeusz Gibiński i Andrzej Mróz,


Andrzej Mróz w czasie szmuglowania literatury , zdjęcie najprawdopodobniej Macieja Kozłowskiego...reprodukcja zdjęcia z Piwnicy...Przy pisaniu postu korzystałem z  : http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/2122-wojciech-jedlinski, http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/2121-andrzej-mroz, http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/2120-andrzej-dworak, http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/1096-tadeusz-piotrowskiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz