środa, 18 lutego 2015

Wołyń 1943...

... Wołają z grobów których nie ma ..."  wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej prezentowana na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie w dniu 14 kwietnia 2014 roku. Mówi o rzezi Wołyńskiej dokonanej przez Ukraińskich nacjonalistów na ludności Polskiej w okresie II Wojny Światowej. Rzeź która mimo upływu 25 lat od uzyskania w 1989 roku wolności stoi cały czas w gardle politykom po obu stronach granicy. Doprowadza to do zupełnie niepotrzebnych podziałów obu narodów i Polaków i Ukraińców. Niestety na Ukrainie cześć społeczeństwa czci jako bohatera narodowego Stefana Banderę a Banderowcy w dalszym ciągu są bohaterami tego narodu. Niestety od 25 lat nie ma klimatu politycznego w załatwieniu tego problemu. Żaden z prezydentów nie doprowadził do autentycznego pojednania i zamknięcia tego rozdziału. Trzeba pamiętać bez zawiści i nie przenosić tego na to co dzisiaj się dzieje na Ukrainie. Przynajmniej z naszej strony.

Motywem aby wyciągnąć te zdjęcia w dniu dzisiejszym i przypomnieć ta wystawę była i jest dyskusja jaka prowadzę na FB w sprawie Wołynia. Oto na jednym z zagranicznych portali pokazał się duży artykuł na ten temat wraz z nieznanymi mi zdjęciami . Dotyczył rzezi jaka Ukraińcy urządzili  w Polsce i na Słowacji. Zdjęcia zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Niestety cześć zdjęć jak i tekst okazało się był zmanipulowany. Nie znałem większości tych zdjęć wiec mogłem dać się zmanipulować Ale zdania o pamięci o tamtych wydarzeniach nie zmieniam. Trzeba pamiętać o tych wydarzeniach zarówno dzisiaj  mimo trwającego dramatu Ukrainy jak i w przyszłych pokoleniach. Tak uważam.
Jednak aby być w sumieniu w porządku chciałem zaprezentować ta wystawę sporządzoną z materiałów IPN nie niosącego takiego ładunku emocjonalnego jak na rzeczonym portalu.

" Wołyń 1943 Wołają z grobów których nie ma "  Muzeum Archeologiczne Kraków 14.04.2014 r.

Wszystkie poniższe reprodukcje pochodzą z tej wystawy


Lista miejscowości bliskich memu sercu z Bieszczad dotknięte Rzezią WołyńskąBrak komentarzy:

Prześlij komentarz