sobota, 15 kwietnia 2017

Muzeum......

... II Wojny Światowej w Gdańsku.  W wielu budzi tyle kontrowersji,  zarówno sam budynek jak i przede wszystkim sama wystawa główna a także założenia dotyczące powstawania placówki.

Sama koncepcja powstania takiego Muzeum ma ponad 9 lat. W Gdańsku istnieje wiele miejsc związanych z II Wojną Światową. Gdańsk jak żadne inne miasto wpisało się w naszą historię jako to w którym wybuchła  II Wojna Światowa. To tutaj Pancernik Schlewzig - Holstein rozpoczął bombardowanie Westerplatte, to tutaj Pocztowcy Polscy bronili swojego budynku. Dla nas Polaków  miasto ikona w naszej historii. Dla nas Polaków.  I myślę że to był jeden z głównych celów powstania takiego muzeum. Pokazanie że właśnie tutaj dla nas rozpoczęła się wojna. Bo trzeba powiedzieć że dla historii światowej tudzież dla każdego narodu ten czas jest bardzo płynny. Zupełnie inny dla Amerykanów, inny dla Rosjan , jeszcze inny dla Norwegów czy Japończyków.
Dlatego uniwersalność tego muzeum wydaje się po prostu konieczna.

Muzeum zostało powołano 1 września 2008 roku pod nazwą Muzeum Westerplatte. Pierwszym pełnomocnikiem premiera został prof. Paweł Machowicz, jak się później okazało dyrektor muzeum aż do jego odwołania.
Fakt że pomysłodawca był premier Donald Tusk dla bardzo wielu jest nie do strawienia. To "grzech pierworodny" tego projektu. Oczywiście dla tej części społeczeństwa dla której ta osoba jest nie do strawienia. Być może gdyby była to jakaś inna osoba zapewne dzisiaj o otwarciu wystawy głównej tego muzeum nie było by tak głośno. Piszę te słowa gdyż dzisiaj, kiedy dyskutuje się na ten temat, fakt że pomysłodawcą był Donald Tusk raz po raz wypływa jako coś złego, coś co deklasuje ten pomysł. Przyznam że kompletnie tego nie rozumiem. Uważam że ten projekt w tym miejscu jak żaden inny jest znakomicie trafiony. Bo jak nie w Gdańsku no to gdzie ?

Projekt  architektoniczny Muzeum został wybrany w roku 2010 a zwycięzcą konkursu została Gdyńskie studio architektoniczne " Kwadrat " . Budowa od 2010 roku do oddania jej do użytku kosztowała ponad 500 mln. złotych. Dla wielu to zbyteczny wydatek, zadęcie itp. Dla tych co tak twierdza zapraszam do Krakowa gdzie za sprawą radnych postawiono stadion " Wisły " za grubo ponad 600 mln zł. Zakochają się w budynku muzeum natychmiast.

Opis muzeum zaczynam od pokazania właśnie samego budynku. Dla mnie perełka architektoniczna, ale rozumiem że to jest rzecz gustu.  Więc oglądnijcie zdjęcia. Mam nadzieję że wyrobicie sobie zdanie a przynajmniej będziecie wiedzieć o czym mówię...

Tak zobaczyłem Muzeum pierwszy raz kiedy to rano podążałem na prezentacje i otwarcie Wystawy Głównej Muzeum. Widok od strony Motławy na historycznym miejscu zwanym Wiadrownia'''


Dominująca z każdej strony wieża licząca sobie ponad 40 metrów...
Widok z Placu im. Władysława Bartoszewskiego przed muzeum


Wieża z jednej strony ma całą ścianę oszklonąWchodzimy do środka...


Główne wejście znajduje się na poziomie - 1 , Wystawa główna - 3


Wnętrze na poziomie recepcji...Od tego momentu zaczyna się Wystawa Główna....


A na wyjściu z wystawy miejsce do odpoczynku...


Pomiędzy pietrami funkcjonują windy. Ale można tez schodami...

 Widoki z ostatniego pietra na razie nie zachęcają...ale może kiedy uruchomiona zostanie kawiarnia wszystko się zmieni...Na pierwszym piętrze zręby wystawy archeologicznej starego Gdańska. Niestety tylko zręby. Na więcej nie wystarczyło już kasy....


 

Wychodzimy z powrotem podziwiać sam budynek...


Od drugiej strony widok na Wieże Muzeum tez niezły. Niestety słońce się już schowało...
Wieża to takie moje Eldorado fotograficzne....


        
A na koniec parę szczegółów....


Żurawie ...


Oczy Muzeum...


Lampa....


Muzeum od strony Poczty Polskiej...Gdańsk - Kraków  14.04.2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz