niedziela, 9 kwietnia 2017

W Tokarni....

.... czyli pierwszy od kilkunastu lat reaktywowany konkurs na Palmę Wielkanocną. Ten konkurs poprowadził Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Tokarni oraz Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni.  Konkursy na Palmy Wielkanocne prowadzone są w wielu parafiach. Ten najbardziej znany to Konkurs w Lipnicy Murowanej.  Tam tradycja Konkursu jest znacznie dłuższa. Rożnica polega w regulaminie. Tam długie palmy nierzadko sięgające ponad 30 metrów  trzeba przynieść na Rynek w Lipnicy , postawić ją i stabilnie przywiązać do drzewa. Tutaj sztuka polega na tym że palma musi obejść w procesji kościół. To powoduje że palmy są mniejsze, za to bardziej " paradne i kolorowe, mające mnóstwo kwiatów i dekoracji. A wysokość palmy też godna. Przenieść taką kilkunastometrową palmę to sztuka i wymaga kilku osób. Dlatego nagradzane są całe rodziny. To druga różnica pomiędzy tymi konkursami. Nagrodę dostaje cała rodzina która zgłasza palmę.

Na stronie fejsbukowej Gminnego Ośrodka dokładne dane dotyczące nagrodzonych :  Główną nagrode Grand Prix otrzymała rodzina Lenartek, Reszta nagród tutaj https://www.facebook.com/gokistokarnia/

Tokarnia słynie jednak głównie z procesji Wielkanocnej. To tradycja która po ponad 200 latach w 1967 roku reaktywował wieloletni proboszcz tej parafii Jan Mach.  Rzeźbę na wzór znajdującego się oryginału Jezuska na osiołku z Szydłowca z XVI w a znajdujący się w Muzeum Narodowym w Krakowie  zrobił artysta ludowy Józef Wrona. I tak od 50 lat w Niedziele Palmowa tradycyjnie Jezusek na osiołku wędruje dookoła swojego kościoła.

W tym roku pogoda dopisała więc ludzi było sporo choć przyznam ze w latach ubiegłych chyba jednak trochę więcej bywało, a może przy starym drewnianym kościółku po prostu były większe tłumy.

W Tokarni bywałem wielkrotnie. Pisałem zreszta relacje http://mareklasyk.blogspot.com/2016/03/kliszczaki-niedziela-jezusek-palmowy.html
http://mareklasyk.blogspot.com/2014/04/pawie.html


A w tym roku było tak....

Tokarnia 09.04.2017
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz