wtorek, 9 lipca 2013

Fort...

 ...reditowy nr & Bronowice przy ulicy Rydla. Chyba po raz pierwszy od ponad 150 lat czyli od lat 1857 - 1862 opuszczają go żołnierze. Co prawda teren opuścili dawno ale od miesiąca wiadomo że Agencja Mienia Wojskowego chce ten teren sprzedać.  Niestety zapewne fortu nie sprzedadzą, bo nie znajdzie się inwestor tak szybko ( choć nie byłbym taki pewien ), ale niestety tereny wokół niego już tak. To nie będzie prosta walka. Teren jest ogromny i dla deweloperów bardzo pociągający  kąsek. Cała nadzieja w lotnisku ( nie zezwoli na wysoka zabudowę ) no i w Nas . Bo tylko ludzie z Bronowic, Azorów, Widoku mogą wywalczyć ten teren. Bo wokół fortu jest niesamowite miejsce dla młodzieży, dzieciaków. Można by zrobić cuda. Idealnie nadaje się na sportowy park rekreacyjny. Jest miejsce na boiska, jest wspaniała wieża po strażakach na której można zrobić ściankę. wspinaczkowa. Jest mnóstwo wielkich ogromnych drzew i to bardzo szlachetnych. Modrzewi i dębów. Są wielkie kasztanowce. Niestety jeśli nie wywalczy się tego terenu wszytko pójdzie pod pilę.
Sam fort jest bardzo zaniedbany. A właściwie zarośnięty. Patrzyłem na stronę http://www.twierdza.art.pl/fort_7_bronowice.htm  Tam znajdują się zdjęcia tego fortu, nie wiem jak dostawane, ale można porównać jak niesamowicie zarósł. Właściwie nie widać fosy. W ogóle z góry ( próbowałem ) fort jest kompletnie niewidoczny. Dlatego zdjęcia które tu prezentuję właściwie dotyczy tylko fragmentów lub szczegółów. Część fortu jest wynajęta na drukarnie. I ta część ewidentnie jest w najlepszym stanie. Niestety reszta to w zasadzie ruina. Ale taka z której wzorem innych fortów można zrobić doskonałe miejsce kul;tury dla całych Bronowic. Czy to się uda ? Nie wiem Ale trzeba powalczyć. Zobaczcie Fort Bronowice nr 7

Fort reditowy nr 7 Bronowice przy ul. Rydla.
P.s Jeśli chcielibyście się tam wybrać uzbrójcie się w zezwolenie dyrektora AMW. Inaczej ściganie się z pracownikami i ochrona pewne !

1 komentarz: