sobota, 15 marca 2014

Browar Lubicz ....

... po raz trzeci. Nie lubię pozostawiać spraw nie zakończonych. Pierwszy raz pisałem o Browarze w 2011 r. w kontekście budowy nowych apartamentowców na terenie byłego Browaru przy ul. Lubicz. Ten kompleks nazwano Browar Lubicz i był na ówczesne ( a zapewne i dzisiejsze ) czasy jednym z najlepszych adresów w mieście ale i jednym z najdroższych. Na post http://mareklasyk.blogspot.com/2011/09/browar-lubicz.html weszło kilka tysięcy ludzi. Zapewne dlatego że dość dokładnie na makiecie oddałem to co zostanie wybudowane.  Kilka miesięcy później zamieściłem zdjęcia z wyburzania Browaru http://mareklasyk.blogspot.com/2011/08/berbeluch.html  który cieszył sie również dużą popularnoscią.
Po trzech latach powinienem zakończyć sprawę. Co prawda cały kompleks jeszcze nie wybudowany ale jego najważniejsza część, zarówno ta nowo wybudowana, jak i ta część historyczna którą odremontowano i pozostawiono w swoim historycznym wyglądzie jest już czynna.  Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że to czy się komuś architektura apartamentowców podoba czy nie to sprawa gustu. Mnie się podoba że stare budynki zostały przywrócone do życia. Trochę zaskakuje to ostatnie piętro szary mansardowy no ale jak pisałem to sprawa gustu. Na razie mało zieleni. Ale posadzone drzewa pewnie podrosną a i trawnik też pewnie się zazieleni. Kiedy tam byłem w większości mieszkań trwały prace przy dostosowywaniu do własnych potrzeb. W kilku już ktoś mieszka. Cena mieszkań oczywiscie powala i na pewno nie wszystkich stać na to, no ale to samo centrum Naszej Ukochanej Konserwy i jak ktoś chce i go stać to czemu nie ?

Ten budynek to prawdziwe odzyskiwanie czegoś nowego dla miasta. Pałac Goetzów były dom właścicieli browaru przez lata całkowicie niedostępny. Tera będą mieścić  się biura a wczoraj uroczyście otwarto tam Konsulat Generalny Węgier.
Od strony ul. Lubicz zachowano historyczny mur browaru. Wprowadza on do kompleksu...Poprzez ładny pasaż dostajemy się do środka kompleksu...


I pierwszy budynek zachowany to budynek kotłowni i maszynowni z wielkim kominem ...


  
 

Najważniejszą częścią są budynki mieszkalne wewnątrz kompleksu ...

Historyczny budynek obciągu piwa wygląda świetnie...
Jest jeszcze budynek klatki windy towarowej...No i jeszcze budynek historyczny suszni słodu...


Od strony torów kolejowych...


To na razie tylko część tego kompleksu. Ta część zawierająca historyczne budynki browaru. Drugim etapem to będzie budowa juz zupełnie nowych budynków.


1 komentarz:

  1. Ceny wcale nie powalają - kupując mieszkanie 2 lata temu (wówczas jeszcze tzw.dziure w ziemii) ceny oscylowały w granicach 8 tys. za metr co jak na lokalizacje nie jest wysoką ceną - do takich stawek dochodza czasem nowe mieszkania na ruczaju czy w innych czesciach Krk. Teraz juz jest zapewne troche drozej - fakt

    OdpowiedzUsuń