sobota, 20 września 2014

Kadrowanie PRL - u....

.... czyli znakomita wystawa w Muzeum PRL -u ( w budowie !!!)
Henryk Hermanowicz - jeden z najbardziej rozpoznawalnych fotografów, fotoreporterów Polskich. Historia i legenda tego zawodu. Człowiek który najlepiej pokazywał nam wczesne lata PRL -u  czyli lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte . I nie tylko na niwie krajobrazu. Znakomite zdjęcia przemian gospodarczych, mentalności ludzi, świetne socjologiczne wręcz ujęcia ludzi sprawiły że jego fotografie są dzisiaj niezwykłym świadkiem tamtych lat. Dla mnie mentor na niwie mojego zawodu który uprawiam od ponad  30 lat. Na jego zdjęciach poi prostu uczyłem się fotografii i kadrowania.
Z kolei Jurek Szot to znakomity fotoreporter czasów stanu wojennego i lat osiemdziesiątych. Niewiele jest fotografii które tak znakomicie oddawały charakter tamtych lat. I trzeba było wtedy być niezwykle przenikliwym i mieć świadomość tego co się robi, aby fotografować rzeczy które dla społeczeństwa było normalnymi zjawiskami i na pewno nie nadającymi się do fotografowania. Bo cóż pięknego jest w zdjęciach kolejki do mięsnego, szpetnych murów na których ktoś wyrył " 13 grudnia pamiętamy" czy też zdjęcie pralki Frania. Patrząc na jego zdjęcia przypominają mi się rozmowy z Chrisem Niedenthalem świetnym fotoreporterem lat 70 w naszym kraju a potem autorem zdjęcia ikony stanu wojennego. Jak mówił dla niego odkrycie Polski PRL - u było jak dla nas odkrywanie Afryki, Azji czy innych egzotycznych krain. Fotografując w latach siedemdziesiątych życie w PRL-u było dla niego i klientów niezwykle odkrywczym zajęciem. Tymczasem dla nas była to norma. Nie widzieliśmy tej egzotyki którą widział Chris . Podobnie własnie jest z Jurkiem Szotem On widział to co było razem z nami, tylko my w tym nie widzieliśmy zdjęcia On tak. Dlatego jego kadry są tak znakomite.  
Połączenie zdjęć tych dwóch fotoreporterów to dzieło kuratora wystawy Ryśka Kozika, Muzeum PRL - u ( w budowie !!!) no i Muzeum Historycznego Krakowa które jest w posiadaniu praw do zdjęć Hermanowicza. Świetny pomysł !!!

Rysiek Kozik zaprasza....( tutaj w wersji na biało...)


Wchodzimy....Pierwsze kadry...Autor zdjęć Jerzy Szot... Oglądamy dalej...


Scenografia wystawy skromna ale oddającą siermiężność PRL-u...
Wernisaż zaszczyciły córki Henryka Hermanowicza...


 

Muzeum PRL-u ciągle w budowie choć budowa stoi już od lat 50 tych
I jeszcze raz wystawa...Slajdowisko wystawy tworzyło jakby nowe kadry....
Rozmowy fotoreporterów...


 

Wychodzimy...Kadrowanie PRL - u  w Muzeum PRL - u ( w budowie !!!)  19.09.2014 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz