sobota, 13 września 2014

Tadeusz Kantor. Odsłona pierwsza....

... czyli otwarcie Cricoteki , Muzeum Tadeusza Kantora. Z dawna oczekiwany, planowany od wielu, wielu lat, budowany a jakże z kłopotami w tym przerwie na ponowne badania, sprawdzania czy aby bezpieczne itp wreszcie jest. A ja mam nadzieję że po otwarciu tego budynku nic już w Naszej Ukochanej Konserwie nie będzie budowane w kształcie klocka. Architektura budynku niezwykła. Niby prostokąt a jednocześnie nie. Wbudowana ogromna bryła z niezwykłą przewieszką nad starymi budynkami elektrowni Podgórze z górującym kominem  robi ogromne wrażenie. Ale nie tylko. Sama elewacja to szok dla tradycjonalistów z szarego kamienia. To stalowe, zardzewiałe płyty z licznymi otworami. Rdza tworzy niezwykły kolor. Już teraz nie mogę doczekać się jesieni kiedy okoliczne drzewa zleją się z tą elewacją.
A budynek podoba mi się jeszcze z jednego powodu. Piotr Nawara jeden z tych co zaprojektowali ( wraz z Agnieszka Szulkt  i Stanisławem Deńko czyli  IQ2 Konsorcjum  )  to nasz człowiek czyli Mafia Harcerska ! Brawo Piotrek !!!

Budynek tak jak każdy o nowej architekturze w tym mieście wzbudza wiele kontrowersji, i pełen wachlarz komentarzy od nienawistnych po wniebowzięcie. Dla mnie wspaniały obiekt do fotografowania. I takim pozostanie zapewne na lata.
Widok zza Wisły pozostawiam sobie na lepsza pogodę...


Jednak architekturę w obiektywie naprawdę widać ze środka. Dla obiektywu wyraj...Mam trochę pretensji do Piotrka że nie można podziwiać widoków nad Wisła Ale rozumiem wymogi bryły...


Tadeusz Kantor. Odsłona pierwsza.....
Wewnątrz na poziomie - 1 biblioteka... Wejście na wystawę : Nic2razy "


Jednak Cricoteka robi wrażenie największe wieczorowa porą. Zobaczcie...


I jak pisałem Widok z nad Wisły ! Najlepszy....

 
Hasłem przewodnim otwarcia nowej Cricoteki był tytuł jednego z przedstawień Kantora " Nigdy tu już nie powrócę  " z dodatkowym pytajnikiem ? na końcu. No właśnie Ja na pewno powrócę. I to nie jeden raz....

Otwarcie Cricoteki 12.09.2014 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz