niedziela, 3 listopada 2013

Opowieści fotografistów....

... czyli co w naszej bibliotece być powinno. Ewa Kozakiewicz zawarła w tym albumie biogramy 20 " Fotografistów "  z naszego miasta. Głównie zajmujących się fotoreportażem ale nie tylko. Są tam biogramy znakomitych artystów fotografii jak Ryszard Horowitz,  Zbigniew Łagocki, Wojtek Plewiński, Konrad K.Pollesch powiedzmy starszego pokolenia,  jak i biogramy tych najważniejszych  " fotografistów " w ostatnich dwudziestu latach zajmujących się głównie fotoreportażem. Tych których znamy i spotykamy dzisiaj na ulicy Wacek Klag, Jacek Bednarczyk Jasiek Zych, Adam Golec również i tych których już miedzy nami nie ma : Jadwiga Rubiś, Marian Żyła, Paweł Grawicz. Są też nazwiska trochę dzisiaj zapomniane Jerzy Tałach, Zbigniew Bzdak, Jacek Wcisło a absolutnie warte przypomnienia. Każdemu biogramowi towarzyszy zdjęcie " fotografisty " a także kilka zdjęć charakteryzujące jego działalność. No i te rzeczone " Opowieści fotografistów "  Znakomite historie dotyczące jak powstawały zdjęcia, zdarzenia które w jakiś sposób  wryły się w pamięć fotoreportera, jak choćby historia Adama Bujaka któremu artystki z Zalipia powiedziały że " Fotografista to nie zawód. Taki tylko pstryko i pstryko "  Mnóstwo anegdot,opowieści i dykteryjek składa się na niezwykłą opowieść o tych którzy poświecili swoje życie zawodowe fotografii. Czy tej reporterskiej czy tej artystycznej.
Album jest wydany w 2003 roku i nie ma go już dawno w obrocie handlowym. Z rzadka pojawia się na Allegro. Ja polowałem na niego blisko 3 lata. I nagle na Targach Książki Wydawca Muzeum Historii Fotografii na swoim stoisku pokazuje właśnie tą pozycję. Mało nie umarłem z wrażenia. Bo album który poszukiwałem od lat był za ...5 zł. Ale to nie wycena naszego zawodu. To raczej cena braku zainteresowania ludzi takimi tematami. A szkoda, bo to naprawdę historia żywa, jakby podana na dłoni. Bez zadęcia bez ideologicznego podtekstu ( a przecież większość z fotografistów pracowało za PRL - u  )  Napisana z niezwykłym wyczuciem osób opisywanych a historie zebrane przez Ewę naprawdę są bezcenne.
Grzesiek Kozakiewicz który w naszym środowisku słynie z pamięci do wszelkich historii o fotografach był zapewne motorem powstania tego albumu. Już niejednokrotnie obiecywałem mu celę, zamknięcie na osobności z ryzą papieru i ołówkami w celu spisania tych wszystkich anegdot i historii. Na pewno przydadzą się do przyszłej edycji " Opowieści Fotografistów "  Bo cały czas namawiam Ewę do pracy nad następną edycją albumu. Naprawdę Warto !!!

Jacek Bednarczyk, Adam Bujak, Zbigniew Bzdak, Marek Gardulski, Adam Golec, Paweł Grawicz, Ryszard Horowitz, Wacław Klag, Andrzej Kramarz, Bogdan Krężel, Zbigniew Łagocki, Stanisław Markowski, Wojciech Plewiński, Konrad K. Pollesch, Jadwiga Rubiś, Jerzy Tałach, Łukasz Trzciński, Jacek Wcisło, Jan Zych, Marian Żyła.....Fotografiści Naszej Ukochanej Konserwy.

" Opowieści fotografistów " - Ewa Kozakiewicz 2003 r. Muzeum Historii Fotografii

      
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz