niedziela, 1 września 2013

50 lat....

... Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie hucznie obchodzono w Krakowie.  50 lat temu w 1963 roku zaczęto przygotowywać się do wielkiej wystawy lotniczej na terenie lotniska w Czyżynach. Organizatorem był Aeroklub Krakowski. Eksponaty pozostały będąc zalążkiem muzeum. Bo nazwa została użytą dopiero w 1967 roku. Od strony prawnej Muzeum zaczęło  funkcjonować od roku 1971. 
Czasy mijały, zmieniały się władze, potem ustrój a Muzeum dzięki swoim fanom funkcjonowało. Zapewne przełomem dla Muzeum był fakt podporządkowania go Województwu Małopolskiemu. To w ostatnich latach nastąpiły największe inwestycje z budową pięknego budynku głównego muzeum łącznie. Pomogły tez fundusze unijne. Dzisiaj Muzeum to setki eksponatów, dziesiątki wykładów, wystaw lekcji dla uczniów. I tysiące fanów lotnictwa w Polsce.
W sobotę jubileusz rozpoczeto od spotkania z pierwszym i jedynym kosmonautą polskim generałem Mirosławem Hermaszewskim.
Jednak setki fanów przybyło dopiero wieczorem na krótkie pokazy akrobacji lotniczej. Troszkę nie dopisała pogoda, niebo zachmurzone, niski pułap chmur.
Zaczęli paralotniarze z Małopolskiego Klubu Paralotniowego. Były przeloty na niskich wysokościach, dymy i loty ze wstęgami biało - czerwonymi.


Potem na ciemniejącym niebie pokazały się Iskry ! Biało - czerwone Iskry .... Po nich na niebie akrobacje pokazali dwaj piloci z zespołu Żelaznego...

 Na zakończenie tego niezwykłego dnia dla Muzeum w hangarze odbył się Nadzwyczajny Koncert Orkiestry Opery Krakowskiej z solistka Maria Walewska i solista Mackiem Miecznikowskim. Ona sopran on bas-baryton ! Pięknie było...
 

50 - lecie Muzeum Lotnictwa Polskiego  31.08.2013 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz