niedziela, 20 lipca 2014

Krokoszówka Górska....

.... czyli rozpoczynamy Dni Otwarte Winnic małopolskich. W Smardzowicach tuż obok Ojcowskiego Parku Narodowego Bożena i Marek Górscy od 2005 roku mają swoja niewielką winnicę ( ok. 1 ha ). Dziwna nazwa winnicy pochodzi od nazwy miejscowego rodu Krokoszów która tu pomieszkiwała przez wieki.  
Winnica znajduje się w bardzo malowniczym miejscu skąd widoki na Dolinę Prądnika, Ojcowski Park Narodowy i jurajski płaskowyż
Państwo Górscy produkują wspaniałe wina czerwone ze szczepów leon millot i marechal foch. Jak mówił Marek Górski i znawcy win oprowadzający po winnicy, to stare dość zapomniane szczepy winorośli. I choć winiarze podobno nie mają wysokiego zdania o tych szczepach wino które potrafią wyczarować gospodarze jest świetne.A potwierdzeniem tych słów niech będą medale które zdobywają właściciele winnicy.  W winnicy są też szczepy win białych aurora, seyval blane, kristaly i swenson red.

Zwiedzanie winnicy rozpoczęliśmy od jej najstarszej części tuż obok zabudowań....

 Po tej wstępnej części zwiedzania rozpoczęła się część zasadnicza czyli degustowanie win winnicy gospodarzy Krokoszówka Górska jak i Winnicy Amonit z pobliskich Cianowic i Winnicy Kresy z również pobliskiej Skały.... 


Wino rozlewał osobiście p. Marek Górski właściciel winnicy...


I to jest właśnie to wino.... znakomite Leon Millot, Marechal Foch...

O winie opowiadał Wojciech Bosak jeden z najlepszych znawców wina w Polsce...


Pan marek Górski...


A po degustacji wycieczka na druga część winnicy ...
Rozpoczęcie zwiedzania winnic małopolskich niezwykle udane. świetne wina, piękne opowieści o winie i do tego dopasowana pogoda. Byle tak dalej ! 

A dalsze wycieczki na Szlaku Małopolskich Winny to ::

Winnica Zadora (Szczepanowice koło Tarnowa) 23 sierpnia 2014 r. PO ZMIANIE !!!

Winnice braci Zagórskich (Gromnik - degustacja win z Winnicy Demeter, Winnicy Kuźnia, Winnicy Sucha Góra) 24 sierpnia 2014 r. PO ZMIANIE !!!

Winnica Chodorowa (Chodorowa) 6 września 2014 r.

Winnica Smykań (Pogorzany koło Szczyrzyca) 13 września

Więcej danych na :  https://www.facebook.com/malopolskiszlakwinny

Krokoszówka Górska  19.07.2014 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz