poniedziałek, 22 marca 2010

Ponieśli Krzyż

Krzyż (etymologicznie z łac. crux) – znak, kształt lub przedmiot w postaci dwóch linii przecinających się, na ogół pod kątem prostym (†). Jest jednym z najstarszych symboli ludzkości znanym w większości starożytnych religii. Niemal w każdym zakątku ziemi odkryto przedmioty związane z tym znakiem. Zazwyczaj wiązano go z jakąś formą kultu sił przyrody (ogień, słońce, życie).
Tyle Wikipedia.  Krzyż symbol religijny. Przez jednych znienawidzony dla innych kwintesencja ich życia. Dla jednych śmierć dla innych miłość. Jak to pogodzić. Musi być jakiś sposób. Ale na pewno nie zakazami, sądami i protestami. To tylko zaognia sytuacje. A wiadomo, że przez całe wieki,  waśnie na tle religijnym doprowadzały do wojen i tragedii.
Jest takie piękne słowo tolerancja. Proste jasne słowo. Słowo za którym kryje się cała sprawa. Tolerancja dla ludzi myślących inaczej. tolerancja dla krzyża, jarmułki, chusty czy innych symboli - kluczy. Jakież to proste i jakież trudne zarazem.
Dlatego ponieśli Krzyż. Zarówno w obronie jego samego jak i tolerancji dla innych symboli. Tolerancji w umysłach ludzi.

XXI Akademicką Drogę Krzyżową przeszli ulicami miasta w niedzielny wieczór Ci którzy tolerują Krzyż i inne symbole religijne. Ponieśli Krzyż zarówno w jego obronie jak i tolerancji dla innych.  
 
   

1 komentarz:

  1. Trudno uwierzyc w tolerancje dla "innosci" w szerokim tego slowa znaczeniu przez katolikow. Ja jakos nie moge widzac i slyszac co mowia i co robia... te procesje, manifestacje, nie rozumiem czemu ma sluzyc!
    Ot takie moje zdanie!

    OdpowiedzUsuń