czwartek, 11 listopada 2010

Niepodległa

Różne były te świętowania Niepodległości 11 Listopada. Za drugiej RP pełne patriotyzmu, wojska, defilad i ojczyźnianej narracji. W tym czasie najważniejsze święto tego pokolenia. Tak miało być zawsze. Potem wojna i komuna. Za komuny święto obrzydzane jak tylko można, z fałszowaniem historii,  nie śpiewano, nie było patriotyzmu nie było nic. W stanie wojennym Mszę za Ojczyznę i walki z ZOMO. W latach dziewięćdziesiątych, które większość z nas pamięta, walki na jajka " zdrowej tkanki narodu " z posłami byłej PZPR pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Z tamtego okresu pamiętam posła śp. Andrzeja Urbańczyka którego wygwizdywano, szydzono, szarpały go babcie do społu z dziadkami uzbrojonymi w parasole a on szedł i jajkom się nie kłaniał. Miałem za to dla niego duży szacun choć nie jestem zwolennikiem jego poglądów. . Jeszcze ze trzy lata temu fotografowałem Starych - Młodych Wszechpolaków którzy usiłowali pokazać za pomocą gwizdków że jeszcze dychają. Ale później już ich nie było. Niestety próżnia nigdy nie trwa długo. Pojawiła się nowa " zdrowa tkanka " teraz nazywa się " Małopolscy Patrioci "  ale już nie gwizdają w czasie święta teraz to jest też ich święto. Trochę się bałem tego dzisiejszego dnia bo od samego rana mediatory trąbiły o szykującej się zadymie w Warszawie ale na szczęście nie przeniosła się do nas. U nas spokojnie, dostojnie i radośnie. Dużo dzieci, dużo chorągiewek i kotylionów. Tak powinno być. Jednak nie bylibyśmy sobą gdyby coś przy tym święcie nie spartolić. " Zdrowa Myśl Konserwatywno Patriotyczna "   urządziła sobie wiec wyborczy targając ze sobą transparenty, flagi i wykrzykując hasła ku czci swojego kandydata na prezydenta miasta. Wyglądało to dość żenująco. Nie ten czas nie to święto.  Ale mówimy o rzeczach przyjemnych i pięknych. A dzisiejsze święto w Krakowie było dla mnie piękne i spokojne.

Święto Niepodległości w Krakowie  11.11.2010 
2 komentarze:

 1. Naprawdę trzeba mieć jakieś dziwne "zboczenie" ideologiczne, żeby wyciągać 1% marszu w postaci naszego Stowarzyszenia. Z MW mamy tyle wspólnego co Pan z myślą gospodarczą Romana Rybarskiego.

  pozdrawiam serdecznie

  Kamil ( Małopolscy Patrioci )

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki Panie Kamilu za wpis. Proszę mi wybaczyć ale ma Pan dobitny dowód na to że Waszego Stowarzyszenia po prostu w Krakowie się nie zna i skojarzenia z Młodzieżą Wszechpolską jest przynajmniej dla mnie jak najbardziej uprawnione a nie jak Pan to raczył napisać " zboczone " ( Nie za bardzo rozumiem co tu zboczonego ) Dla Pana informacji zupełnie nie rozumiałem dlaczego nie pozwolono wam złożyć kwiaty pod pomnikiem wraz z innymi delegacjami. No chyba że sami nie chcieliście. A myśli gospodarczej niejakiego Rybińskiego rzeczywiście nie znam. Zajmuje się zdjęciami
  Pozdrawiam serdecznie
  maro

  13 listopada 2010 00:22

  OdpowiedzUsuń