czwartek, 30 czerwca 2011

Kraków w Warszawce ...

...a właściwie kolekcja sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie została wystawiona w Pałacu Potockich w Warszawie. W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nasze Muzeum jako drugie miasto w Polsce wystawia swoja kolekcję dzieł znakomitych artystów współczesnych Katarzyna Kobro, Maria Jarema, Jonasz Stern, Jerzy Nowosielski  i młodszych Grzegorz Sztwiertnia, Łukasz Skąpski, Piotr Lutyński to tylko kilka nazwisk z wielu prezentowanych artystów. Są również ci z najmłodszego pokolenia np. Rafała Bujnowskiego, Marcina Maciejowskiego i Romana Dziadkiewicza.Kolekcja naszego Muzeum w Warszawie to niejako wizytówka przedstawiająca dotychczasowe osiągnięcia Muzeum w zakresie wypełniania jego misji. Wystawa ta jest także potwierdzeniem oryginalności krakowskiej kolekcji, która od samego początku powstawała w ścisłym związku i we współpracy z tworzącymi współcześnie artystami, którzy mieli możliwość de facto współtworzyć Muzeum Narodowe w Krakowie, m.in. poprzez przekazywanie własnych prac i aktywne uczestnictwo w codziennym funkcjonowaniu placówki.
A tak nawiasem mówiąc dobrze że  Kraków prezentuje się w Warszawie ze sztuka nowoczesną. Wszak to u nich powstaje Muzeum Sztuki Współczesnej i warto w stolicy zaprezentować to co w swoich zasobach mają inni. A u nas w Krakowie  mamy dwa takie ośrodki, bo przecież jest MOCAK. Ale nie patrzmy na to przez pryzmat konkurencji a raczej bardzo wartościowej konkurencji z której tylko i wyłącznie mogą być pozytywy Szczególnie dla Nas.

Polska Sztuka Współczesna z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w Pałacu Potockich w Warszawie  28.06.2011 - 24.06.2012 

Plakat wystawy

 
  Andrzej Wróblewski - " Rodzina "


Katarzyna Kobro - " Akt "


Jerzy Nowosielski -  " Ruch uliczny "            

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz