środa, 29 czerwca 2011

Wojciech....

.... Plewiński nie mylić z Zbigniewem Łagockim. Ci dwaj fantastyczni fotografowie byli swego czasu wiernymi moimi klientami w mojej firmie. Niestety zawsze ich myliłem. Jak sami mi mówili ze śmiechem często się zdarzało że ludzie mylili ich. Obaj w tym samym wieku, obaj znakomici fotografowie i obaj działali w tym samym czasie. Prof. Łagockiego juz nie ma wśród nas. Wybrał kadry w lepszej stronie naszego życia.
Wojciech Plewiński przedstawił właśnie swoją retrospektywną wystawę " Szkice z natury - Szkice z kultury " To fantastyczne portrety ludzi których w większości juz nie ma,  a wtedy byli piękni, młodzi i nie koniecznie bogaci. To znakomite zdjęcia reportażowe z takich miejsc w Polsce że aż warto by zobaczyć jak to teraz wygląda. Wojtek Plewiński ponad 40 lat fotografował na okładki Przekroju piękne kobiety nie koniecznie znane. Tych okładek zrobił blisko 500. Na wystawie jest tez zaprezentowany jego dorobek teatralny. Przez blisko 40 lat fotografował wszystkie spektakle Starego, Słowackiego i innych teatrów. W ten sposób w swoim archiwum ma 700 sztuk teatralnych.  Trudno wymieniać tematy jakie w swoim życiu zrobił Plewiński. Wiele z jego prac weszły dawno do historii polskiej kultury. Na wystawie jest zaprezentowanych wiele z nich. Choćby słynne zdjęcie Komedów z Zakopanego czy Sławomira Mrozka na ulicy w Krakowie. Jest piękny akt Anny Dymnej choć akurat tego zdjęcia nie znałem. Znałem inne.
Na wystawę trzeba koniecznie iść. Choćby po to aby zobaczyć tych których juz nie ma.

" Szkice z kultury - Szkice z natury " Wystawa fotografii Wojtka Plewińskiego w Muzeum Narodowym  29.06.2011 r.

 


Nie istniejaca słynna kawiarnia na Zwierzynieckiej Marago...Anna Dymna...


Zofia i Krzysztof Komedowie w Zakopanem


1 komentarz:

  1. Piotra z pewnością zainteresuje, więc... pewnie wybierzemy się razem. Dzięki Tobie mam wspaniały przegląd wydarzeń kulturalnych w Krakowie. Często korzystam z markosowych podpowiedzi :)

    OdpowiedzUsuń