piątek, 6 kwietnia 2012

Mandatum....

.... czyli obrzęd umywania nóg. Ciotka Wikipedia mówi : " Gest ten ma oznaczać postawę pokory, ale przede wszystkim ofiarnej służby i miłości, jaką powinni cechować się uczniowie Jezusa."

No i tak jest. W Naszej Ukochanej Konserwie Mandatum odbywa się w każdym kościele parafialnym.  Jest to jednocześnie rozpoczęcie Triduum Paschalnego czyli największych Świąt w chrześcijaństwie. Msza odbywa się w rocznicę ostatniej wieczerzy Jezusa kiedy to jak podaje Nowy testament " Przed świętem Paschy, Jezus, wiedząc, iż nadeszła godzina jego odejścia z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich, którzy byli na świecie, umiłował ich aż do końca. A podczas wieczerzy, gdy diabeł wzbudził w sercu Judasza, syna Szymona Iskarioty, zamysł wydania go, wiedząc, iż Ojciec wszystko dał mu w ręce i że od Boga wyszedł i do Boga odchodzi, wstał od wieczerzy, złożył szaty, a wziąwszy prześcieradło, przepasał się. Potem nalał wody do misy i począł umywać nogi uczniów i wycierać prześcieradłem, którym był przepasany."

W   Naszej Ukochanej Konserwie zazwyczaj fotografuje ten moment w katedrze Wawelskiej. kardynał obmywa nogi 12 biednym sprowadzonym do Katedry. W stallach zasiadł Kardynał Franciszek Macharski dawno nie widziany z powodu kontuzji.


Triduum Paschalne rozpoczęte !


Katedra Wawelska 05.04.2012 r.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz