środa, 10 października 2012

Pejzaż horyzontalny....

.....zobaczyłem wczoraj kiedy to z wizytą na budowie hali widowiskowo - sportowej w Naszej Ukochanej Konserwie udał się był Pan Prezydent miłościwie nam panujący od 10 lat Jacek. Ponieważ wejścia na taką budowę strzegą zawsze chordy ochrony tudzież przepisy bhp, robić zdjęcia można tylko za zgodą i po długotrwałym oczekiwaniu. Dlatego zawsze taka okazja jest nie do pogardzenia.
Kiedy robię takie zdjęcia dużych inwestycji mam jedno skojarzenie : tekst " Pejzaż horyzontalny "  Wieśka Dymnego i film  pod tym samym tytułem. Rok 1978 historia chłopaków budujących wielką socjalistyczną Hutę Katowice. Z wszelkimi tego konsekwencjami i z Jurkiem Cnotą noszącym przez cały film cyfry z ilością dni do otwarcia Huty.  Tutaj co prawda Huty nie było, ale inwestycja ogromna. Jakkolwiek patrzylibyśmy na Naszą Ukochaną Konserwę nad przepaścią finansową hala jest potrzebna. Potrzebna i sportowi i kulturze. A więc wszelkie utyskiwania, jęki, sobaczenia na tą inwestycję u mnie nie będzie miało poparcia. Milionowe miasto bez czegoś takiego jest bez sensu.
Zawsze boję się takich spędów na budowach bo wiadomo że organizator posprząta co niewygodne, wymaluje krawężniki, zazieleni co może być zazielenione a wszyscy pracownicy jakby ich wymiotło. Szczęściem inwestycja ogromna więc i organizator musiał się pogodzić z wieloma widokami które pewnie by chciał schować. Przede wszystkim : błoto  !!! Budowa w Polsce bez błota to nie budowa.!  Duża budowa bez błota w ogóle nie jest możliwa. A wiec błoto było.  Któż nie widział bajzlu na budowie. W czasach słusznie minionych a niesłusznie zapominanych był to obrazek normalny. Budowę każdą cechował po prostu burdel na budowie. Dzisiaj tych obrazków coraz mniej ( na szczęście ) buduje się na coraz mniejszych przestrzeniach wiec i porządek jest konieczny. Na budowie hali porządek względny. Oczywiście gdzieniegdzie inżynier Karwowski znalazłby pętającą się deskę szalunkową albo drut zbrojeniowy albo jakąś stertę ale wszytko w normie. Ogromna hala to i pewne niedociągnięcia w porządku muszą być.  A hala buduje się jak to wyrażono : dokładnie według harmonogramu. Musimy wierzyć bo nic innego nie jesteśmy w stanie powiedzieć i sprawdzić. Hala rośnie wraz z małą halą treningową i jak mówią ci co ją budują najdalej na wiosnę 2014 będzie tu juz pierwszy wielki kongres.

Hala będzie wyglądać tak jak na powyższym zdjęciu...  

     
... jak każda budowa musi mieć błoto tak i tu jest i to solidne...


... a co poniektóre wozy pozostaną do wyschnięcia... błota...


... ludzie na budowie to kwintesencja  zdjęć, niestety często uciekają albo się chowają...... a ci Panowie chętnie zapozowali... Panie Panowie budowniczowie hali...


... gość z rura to obrazek który uwielbiam na każdej budowie...


... środek hali gdzie będą rozgrywane mecze i grały gwiazdy na razie to jeden wielki magazyn budowlany...


... w ogromnym okręgu hali widać już zręby widowni...
 ... cały czas prowadzi się prace przy betonowaniu ścian...

... pracują nie tylko budowlańcy...nasi przy pracy...


... najważniejsze pomieszczenie na każdej budowie... tutaj kilka takich miejsc na rożnych poziomach...


... na zewnatrz hala coraz bardziej przypomina wielki kosmiczny talerz...


... ale jeszcze sporo do zrobienia jest...


... a na razie wstęp na budowę zakazany... do następnej wizytacji

A na zakończenie mój ukochany " Pejzaż horyzontalny " w wykonaniu Panów A i G...
Hala widowiskowo - sportowa w budowie 10.10.2012 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz