czwartek, 30 maja 2013

Boże Ciało czyli...

...Święto Najświętszego Ciała Chrystusa zwana także Świętem Ciała i Krwi Pańskiej. Nazwa Boże Ciało to nazwa tego święta w tradycji ludowej. Dzisiaj wiele milionów Polaków wyległo na ulice aby zaprezentować swoja religijność i swoje związanie z religią. Jak się mówi to dzień kiedy Jezus wychodzi na ulicę. Jezusa nie widziałem ( choć kto wie czy nie ma go na moich zdjęciach ) ale kilka zdjęć z dzisiejszych uroczystości prezentuję.

 
Dzisiaj przy ołtarzach wysłuchalismy słów wygłaszanych przez biskupów a na koniec przez kardynała. Szczególnie krótkie słowa biskupa Rysia i ostatnie słowa kardynała Dziwisza wzbudziły zainteresowanie. każdy mówił o wierze ale każdy w inny sposób. Jak relikwie JP II niesione w procesji : Pion i Poziom Niby ten sam ciężar ale jakże inne...


- Wiara musi być wyznawana! Wierzę i wyznaję! Wierzę, to znaczy że miłuję. Wierzę, to znaczy akceptuję. Wierzę, to znaczy uznaję za moje własne przekonanie. Wierzę, to znaczy uznaję za mój sposób myślenia i działania. Ale też wyznaję! Nie mogę zatrzymać w sobie i nie mogę zatrzymać dla siebie, tego co odkryłem. Wierzę, dlatego wyznaję! ... Może po to Jezus dał nam tyle odwagi, żebyśmy wyszli na ulice, żeby świadczyć o nim. Może po to wyprowadził nas na to miejsce publiczne, żeby nas zapytać: jacy jesteśmy w naszych domach. Jezus pyta, jacy jesteśmy w naszej prywatności, w naszych rodzinach ...- Pytanie o to, na ile Eucharystia określa nasze życie, pozostaje ważne. Zanim się w pełni rozwiniemy w tę wielką manifestację wiary, wróćmy myślą do swych domów, do swego serca. Zapytajmy, jak głęboko w sercu mamy tę rzeczywistość, którą mamy odwagę wynieść na ulicę - mówił. - Tak naprawdę głosimy na zewnątrz to, co mamy w sercu! Co mamy w naszej prywatności, w naszym największym wnętrzu. Jeśli nie będziemy Jezusa mieć w naszym wnętrzu, w sercu, to będziemy głosić na tej ulicy samych siebie. Co nie daj Bóg! - dodał na zakończenie swojego wystąpienia biskup Grzegorz Ryś... 


 - W społeczeństwie demokratycznym rządzi większość. Pluralizm poglądów i postaw ludzi tworzących nasze społeczeństwo jest faktem. Przyjmujemy ten fakt do wiadomości. Tym niemniej trzeba jasno stwierdzić, że wierność prawdzie obowiązuje wszystkich, również prawodawców. Prawdy nie ustala się przez głosowanie, dlatego nawet parlament nie jest powołany do tworzenia odrębnego porządku moralnego niż ten, który jest wpisany głęboko w serce człowieka, w jego sumienie - powiedział m. innymi metropolita krakowski podczas uroczystości na krakowskim Rynku Głównym.

 A na zakończenie ostatnie zdjęcie moich dwóch kolegów. bardzo sympatyczne zdjęcie. Dwóch Panów - Tadeusz fotograf kardynała i młodszy kolega karmiący swojego synka na tyłach ołtarza głównego przed Bazylika Mariacka -  Trzeba się przyzwyczajać do takich widoków, patrząc na to co się działo wczoraj we Francji powiedział Tadzio. Święta prawda ! A wiec przyzwyczajajmy się !!!  Boże Ciało w Krakowie 30.05.2013 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz