poniedziałek, 26 lipca 2010

Miasto Ruin

Film można oglądać od 1.08.2010 ale zdjęcia można już dzisiaj. " Miasto ruin " króciutki film zrealizowany na podstawie filmów z Liberatorów latających w 1944 roku z pomocą dla Powstania Warszawskiego. Do wyprodukowania tego filmu przysłużyły się zdjęcia lotnicze z tamtego okresu wykonane przez Sowietów ( przynajmniej na to się przydali ) Stworzono coś tak nieprawdopodobnego, czego za pewne nigdy byśmy nie mogli oglądnąć bez dzisiejszej techniki wizualnej. Stworzenie portretu miasta którego nie było. Zdjęcia oglądnąłem dzisiaj rano i cały dzień gdzieś z tyłu głowy mam je przed oczyma. O Powstaniu Warszawskim czytałem swego czasu wszystko co tylko było możliwe. W 1984 roku w czterdziestą rocznicę Powstania za zorganizowanie obozu harcerskiego w stylistyce Powstańczej drużyny chciano mnie i mojego przyjaciela wyrzucić ze związku. I wszystko to co przeczytałem, robiłem, zdałem sobie sprawę że było czarno białe, płaskie bez perspektywy. Całe lata w szkołach wtłaczano mi do łba historie odbudowy kraju. Ale wszystkie te historie były zwykłymi książkowymi banałami. nawet filmy które oglądałem na temat wojny i latach po niej  ( no może oprócz Kanału ) było oczywiście ważne, ale jednak bez takiej plastycznej perspektywy. Oglądałem tysiące zdjęć z Warszawy, z Krakowa z okresu wojny. Wszystko to nie oddawało jakiegoś ducha tego co wtedy się działo. Dzisiaj oglądnąłem to czego mi brakowało. Po południu w TVN 24 widziałem jak te same zdjęcia oglądali powstańcy. Było to dla nich nieprawdopodobne przeżycie. Znaleźli się nagle 66 lat wstecz w swojej młodości która już im się zacierała. Zobaczyli w pełnej ostrości to co mogli mieć tylko w zakamarkach swojej pamięci. Patrzyłem na ich twarze i widziałem ogromne zaskoczenie i niezwykłe wzruszenie. To tak jak przeniesienie się w czasie.
Jak będziecie oglądali te zdjęcia zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Brak ludzi. Wtedy Warszawa po Powstaniu liczyła podobno około 900 mieszkańców ( ponoć nikt tego nie liczył bo niby jak ).
Zwróćcie też uwagę na fragment Miasta którego nie było. Ruiny Getta Warszawskiego ze stojącymi w środku ruinami kościoła. Widok nieprawdopodobny.

Koniecznie oglądnijcie zdjęcia a jak wejdzie film to film. Bliższe dane na www.miastoruin.pl
 Wszystkie zdjecia sa oficjalnymi fotosami filmu

" Miasto Ruin " wyprodukowało Platige Image i jej trzydziesto osobowy zespół grafików. Praca trwała dwa lata. 3 komentarze:

 1. Marku, wielkie dzięki za posta i zdjęcia! Miałam rozpocząć poszukiwania w Internecie, a tu - proszę - wszystko jak na talerzu vel dłoni u niezawodnego Markosa. Już wiesz, nad którym zdjęciem Bobe Majse pochyliła się na dłużej...

  OdpowiedzUsuń
 2. Bobe
  Wejdź koniecznie na www.miastoruin.pl tam jest opis dokładny tego co się widzi z wyszczególnionymi ruinami.
  Pozdrawiam ciepło
  Markos

  OdpowiedzUsuń
 3. Porażające wrażenie.. dobrze do Ciebie zaglądać Marku, bez względu na to, czy treści zawierają skrawki histori tej trudnej i bolesnej.. czy też dzielisz się swym nietuzinkowym humorem..
  Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń