piątek, 13 maja 2011

GPF...

... Grand Press Photo czyli najbardziej prestiżowa nagroda dla fotoreporterów w Polsce. Zapewne kilka tysięcy fotografii kilka kategorii i to jedno jedyne zdjęcie uznawane za najlepszą fotografię prasową danego roku. 
Można było się spodziewać że wygra któres ze zdjęć związanych albo z katastrofą smoleńską albo z powodzią. Ostatecznie to dwa wydarzenia które do dzisiaj i pewnie na wiele lat będzie tematami prasowymi.
Zdjęciem roku okazało się zdjęcie z Placu Prezydenckiego gdzie przy pięknej pogodzie następowało podzielenie społeczeństwa za pomocą owłosionej łapy z pięścią,  na zwolenników i przeciwników krzyża. Przynajmniej taka interpretację zdjęcia natychmiast usłyszałem po jego opublikowaniu. Zapewne jeszcze długo będą trwały dyskusje na jego temat ale mam nadzieje ze nie tak głupie jak przy ogłaszaniu Zdjęcia Roku w 2009. A tak nawiasem chciałbym usłyszeć co takiego Jacek Waszkiewicz z zaprzyjaźnionego REPORTERA myślał kiedy robił to zdjęcie. Jakoś nie wierzę że o podziale społeczeństwa.

Jacek Waszkiewicz/REPORTER   -  zdjęcie roku 2010. Mnie najbardziej ucieszyło to że krakusy zdobyli pierwsze miejsca w najbardziej prestiżowych kategoriach zdjęcia z wydarzenia i portret.
Mateo  ( no już nie taki młody ) zdolny i bardzo perfekcyjny w tym co robi. Trochę leniwy. Ale to pewnie kwestia wieku ( no już się nie gniewaj się za tak ten wiek i w ogóle ). Jednak do Kłodnego w dzień kiedy ludziom na głowy waliły się chałupy, pojechał natychmiast . I zrobił ( podejrzewam że do następnego zdjęcia ) fotę życia dotychczasowego. Z konkurentami wygrał świetnym okiem, kompozycją kadru i chyba szczęściem bo chwilę po tym chałupa się zwaliła.

Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta


 
Adam to z listy Tegorocznych  laureatów zapewne obok Tomka Gudzowatego, najbardziej utytułowany fotoreporter. Portret nieżyjącego juz niestety Ludwika Jerzego Kerna to według mnie majstersztyk światła. Zawsze mówiłem że najlepsze jest światło zastane. No i ten kapelusz. Bajkowe zdjęcie !

Adam Golec / Agencja GazetaWśród nominowanych były jeszcze zdjęcia innych naszych przyjaciół od obiektywu niejakiego Banana i Łapy. Nagrody co prawda nie dostali ale zapewne również ogromna satysfakcje mieli. W każdym bądź razie szkoła krakowsko - galicyjska górą ! 
A co podobało się mnie ?  Oczywiście jest takie zdjęcie które bym nagrodził najwyżej. Ono też zostało zauważone i nagrodzone nagroda Nikona. Ponoć przy wręczaniu nagrody ( amatorski aparat Nikona od sponsora konkursu NIKON ) powiedział ze i tak najlepsze sa Canony. Oczywiście się nie zgadzam ale rozumiem sfrustrowanie nagrodzonego. Z tym modelem tylko na Allegro 
A zdjęcie cenię za naturalność zarówno pod względem kompozycji, kolorystyki i poświęcenia fotografującego.
Niestety większość nagrodzonych zdjęć w prasie znajdzie się dlatego że dostało nagrodę. Wcześniej edytor na pewno za Chiny by go nie wydrukował

Piotr Król, Polska Agencja Fotografów Forum
Brzeg na Opolszczyźnie. W czasie powodzi niektóre dzielnice zostały doszczętnie zalane. Mieszkaniec miasta w swoim zniszczonym przez powódź domu. 22 maja 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz