czwartek, 22 listopada 2012

Cela...

... w Lunecie Warszawskiej czyli Forcie nr. 12. Najstarszy ten Fort bo budowany w latach 1850 - 1859 spełniał funkcję obiektu wojskowego całe swoje życie. Najpierw jako mocny punkt ufortyfikowania Krakowa, później jako magazyny wojskowe. W czasie II wojny światowej pełnił funkcje katowni Gestapo. Podobno zginęło tam około 500 Polaków. Po Gestapo katownię, a jakże przejęło UB . I urządziło tam krwawą łaźnię żołnierzom AK i NSZ. Później do 2007 pełnił funkcje magazynów MSW.  Dopiero w ostatnich latach prowadzono prace nad zabezpieczeniem fortu. W 2007 sic !!! wpisano go na listę zabytków. Po blisko 160 latach. Hotel Cracovia wybudowany i straszący od lat sześćdziesiątych na liście znalazł się prawie natychmiast jak go sprzedano aby go nie wysadzić.
W Forcie 12 znajduje się miejsce które przeraża. Tym miejscem jet cela. Cela jak mawiają śmierci bo tutaj  przetrzymywano i torturowano żołnierzy AK i NSZ. Katami byli funkcjonariusze UB nowej świetlanej władzy.. To miejsce nigdy nie było udostępniane publicznie ( przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo ) Byłem ostatnio na komisji konserwatorskiej odbierającej prace konserwatorskie właśnie tej celi. Przyznam że miejsce mną wstrząsnęło. Napisy na ścianach " Śmierć PPR " , " Niech żyje NSZ " , " AK "  . W całej celi czuć stęchliznę i śmierć. Wszedłem do niej z prośbą od konserwatora aby uważać na podłogę bo bardzo nadwyrężona.
I pomyślałem sobie wtedy że ta cela to najpiękniejszy pomnik Armii Krajowej. Nie potrzeba żadnych Orłów, jakiś wykombinowanych Ogrodów Pamięci itp. Tutaj jest najlepszy Ogród Pamięci. To tutaj powinny odbywać się uroczystości patriotyczne i lekcje historii.  Z całym szacunkiem na Bulwarze Czerwińskiego nad Wisłą ten ewentualny Ogród zostanie natychmiast obsrany przez psy, obity przez deskorolkarzy i obsikany przez meneli. Taki będzie finał. 
Patrząc na to co wyprodukowali  w konkursie na Pomnik AK strach się bać !

Proponuję Lunetę na Pomnik  !!!  ( Choć już nim jest )

Cela śmierci w Lunecie Warszawskiej  19.11.2012
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz