niedziela, 17 października 2010

Góralica

Hanka Wójciak, Góralka z Zakopanego wygrała 46 Studencki Festiwal Piosenki. I dobrze. Góralica ( tak nazywam ale to w jak najbardziej dobrym kontekście )  ma świetny głos, charyzmę na scenie i znakomicie mówi góralszczyzną co udowodniła ze sceny Teatru Słowackiego w czasie gali. Jest niezwykle sympatyczna, wygadana i prze do przodu co w jej wieku jest cenne. Nie jest anonimowa na scenie, bo występuje na niej od kilku lat. Jestem przekonany że jej nazwisko będzie za niedługo bardzo znane.

Studencki Festiwal Piosenki jest festiwalem dziwnym. Kiedyś, za komuny,  piosenka studencka to była piosenka z takim nimbem śpiewania tego co jest zakazane. W dobie Opola, Sopotu, Kołobrzegu czy Zielonej Góry teksty i śpiewanie poezji i piosenki literackiej było możliwe tylko u studentów. Stad wywodzi się wielu dzisiejszych absolutnych hegemonów naszej sceny piosenkarskiej. Teraz od wielu lat toczy się dyskusja czy istnieje coś takiego jak piosenka studencka. Na festiwalu głownie to nurt piosenki literackiej i poezji śpiewanej. Dużo rzadziej kabaretowa czy inna forma śpiewania. Jury twierdzi o bardzo wysokim poziomie śpiewania. i pewnie tak jest. Jednak od czasów Roberta Kasprzyckiego, Renaty Przemyk czy Adama Nowaka z Raz Dwa Trzy czyli lata 90 - te ,  w pierwszej dekadzie XXI wieku festiwal nie wypromował gwiazdy. Może będzie nią Ania. Oby  !!

Hanka Wójciak - laureatka 46 Studenckiego Festiwalu Piosenki

3 komentarze:

 1. Ona ma super cycki!! :D łał

  OdpowiedzUsuń
 2. Drogi Anonimowy !
  No dobrze ze przynajmniej to zauważyłeś anonimie mój. Zawsze to coś. Ciekawe co o tym myśli Hancorka ( tak się po góralsku mówi na Annę )
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. ha ha cóż Panie Marku mnie tez ubawił komentarz Anonima:) Zgadam się z nim w 100 % :) Dziękuję za bardzo przychylny tekst i zdjęcia! Pozdrawiam. Hanka

  OdpowiedzUsuń