czwartek, 13 stycznia 2011

Ratunek nadchodzi z nieba

" Ratunek nadchodzi z nieba " to tytuł filmu dokumentalnego o powstawaniu Górskiego Ratownictwa Śmigłowcowego oraz o osobie pilota Tadeusza Augustyniaka. To piękna postać w ratownictwie, człowiek który jako pierwszy zaczął pilotować śmigłowiec, jednosilnikowy SM-1 SP-SAE niezbyt dostosowane do górskich lotów. Był to przecież początek lat sześćdziesiątych. W 1962 roku pierwszym lotem do Doliny Pięciu Stawów zainicjował ratownictwo śmigłowcowe w górach. Trzeba było kilkunastu lat aby w latach siedemdziesiątych powstały podwaliny Ratownictwa Śmigłowcowego. Wtedy kiedy zaczynał latać Tadeusz to co robił było nieformalne i nieprawne. - Każdy lot w Tatry to było przekraczanie przepisów tak pilot Tadeusz Augustyniak wspomina pierwsze tatrzańskie akcje ratownicze z udziałem śmigłowca. Trudno się dziwić, skoro przepis o lataniu statkiem powietrznym wyraźnie mówił o tym, że śmigłowiec powinien lecieć przynajmniej 300 metrów nad szczytami, w odległości 1,5 kilometra do zbocza. Mówił ze nie każdy może nie tylko pilotować śmigłowiec w górach ale także latać jako ratownik czy lekarz. Wielu nie było w stanie przystosować organizmów do widoku ściany skalnej na wyciągniecie ręki oraz nagłych wzlotów i skrętów śmigłowca. Jak sam mówił były zasłabnięcia i nagłe niekontrolowane biegunki.
Dzisiaj ratownicy GOPR, TOPR, piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i liczni przyjaciele pożegnali Tadeusza Augustyniaka. Była góralska kapela i " Janicku, Janicku " Był też śmigłowiec nad naszymi głowami. Nad Cmentarzem Rakowickim, nad trumną Tadeusza zawisł nowoczesny Eurocopter zrywając czapki z głów a biskupowi mitrę biskupią. Tak jakbyśmy wszyscy jeszcze raz chcieli pokłonić się Tadeuszowi Augustyniakowi pilotowi nad pilotami.
A ja zastanawiałem się patrząc na ten śmigłowiec co też potrafił by zrobić nim Tadeusz gdyby kiedyś dysponował takim sprzętem.

Pożegnanie Tadeusza Augustyniaka na Cmentarzu Rakowickim 13.01.2010 r.

Wszystkich których interesuje historia ratownictwa śmigłowcowego zapraszam na stronę
http://www.airrescue.boo.pl/czytaj.php?txt=historia
Tam dużo więcej o Tadeuszu Augustyniaku i innych świetnych pilotach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz