piątek, 21 stycznia 2011

Szabla pułkownika


Będzie dym w naszej Królewskiej Konserwie. Właśnie ogłoszono rozstrzygnięcie konkursu na projekt architektoniczno - rzeźbiarski pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego który ma stanąć na Placu Jeziorańskiego w Krakowie. Dla tych którzy nie wiedzą gdzie to jest to przybliżam : to po porostu stary plac dworcowy. Wygrany projekt przedstawia symboliczną ogromną szablę wygiętą w półkole której jeden koniec jest na stałe przytwierdzony do ziemi a drugi kończy się kilka metrów nad ziemią. Pod szablą przedstawiony jest " walący się Mur Berliński " To tyle z pobieżnego opisu. Sześciu członków sądu konkursowego ogłosiło votum separatum do werdyktu. Ale projekt przeszedł demokratyczną większością głosów. Teraz zostanie werdykt przedstawiony do realizacji Radzie Miasta. Nie piszę czy mi się podoba czy nie. Nie za bardzo rozumiem tylko dlaczego to Kraków musi być pierwszym miastem w którym stanie pomnik Kuklińskiego. Nie widzę powodów gdyż pułkownik nie miał związków z Krakowem no chyba że za Honorowe Obywatelstwo Królewskiej Konserwy.
Myślę że na temat wyników konkursu jeszcze nie raz usłyszymy i jakoś jestem przekonany że będzie niezły siwy dym.
Acha ! Konkurs wygrał prof. Czesław Dźwigaj i Krzysztof Lenartowicz. No właśnie. Dlaczego nie jestem zaskoczony ?

Pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego na Placu Jeziorańskiego w Krakowie. 21.01.2011
2 komentarze:

  1. Dobrze, ze nie u mnie w trojmiescie! Nie uwazam za sluszne stawianie kontrowersyjnym postaciom -pomników. Tylko dlatego pisze, ze roznie beda sie z pomnikiem obchodzic, niektorzy beda pluc bo robia to do tej pory, inni beda kwiaty klasc i swiece palic. Ale po co komu kolejne zarzewie konfiktow?

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz racje. Niestety w Naszej Konserwie Królewskiej sytuacje kiedy jedni kładą kwiaty a inni plują są na porządku dziennym Patrz sarkofag a choćby pogrzeb Miłosza

    OdpowiedzUsuń