poniedziałek, 31 stycznia 2011

Zdjęcia

Ponad 130 tys. zdjęć opublikował na swoich specjalnej stronie  yadvashem.org. Zdjęcia z całego świata. Są i z Polski. I to ogromna ilość nigdzie nie publikowanych nigdy nie pokazywanych. Zdjęcia niezwykłe. Zdjęcia które oglądając je wzbudzały u mnie uśmiech jak i przerażenie. Jest mnóstwo zdjęć Krakowa, Płaszowa, mieszkańców Krakowa.
Oto niewielka ilość z nich

Kraków w Yad Vashem www.yadvashem.org  31.01.2011


Pierwsze co rzuciło mi się oglądając zdjęcia to ogromne ilości flag hitlerowskich. Wszędzie, na lampach w oknach gdzie tylko można


                                                          ... tu Pałac Sztuki na Pl. Szczepańskim... a tutaj Matejko w objęciach swastyk...


...to też Plac Szczepański...
... Rynek Główny...

.. tu też Rynek. Parada Niemców. W głebi nieistniejacy juz budynek arsenału przy Ratuszu
... jest mnóstwo zdjęć Żydów Krakowskich. W tych plikach które przeglądałem były zdjęcia z przeniesienia Żydów do Getta w Podgórzu......Żydzi na Placu Nowym...


" Żydzi w kolejce do wody w gettcie "


                                                       ... to zdjęcie było zatytułowane ; Dziewczyny na ulicach Getta


" Starszy Żyd przy wejściu do domu w Gettcie "


" Przed pasmanterią żydowską w Gettcie "


Są również inne zdjęcia. jak np. z propagandowej wystawy objazdowej na Rynku Głównym " Plan czteroletni "... i poszczególne stoiska na tej wystawie...


Sa równiez zdjęcia miasta...
Są też zdjęcia z usuwania Pomnika Mickiewicza...W plikach znajduje się również dużo zdjęć Niemców. Tutaj " fotograf PK666 z kamery ARRIFLEX, na początku 1941 roku."  To niezwykła podróż w czasie. Ja tylko zobaczyłem cząsteczkę tego co tam się znajduje. Niestety większość z tych materiałów fotograficznych budzą zgrozę i przerażenie. Ale trzeba to zobaczyć.

4 komentarze:

 1. Zbiór bezcenny i wspaniale, że powszechnie udostępniony. Yad Vashem zamieszcza jednak sporo błędnych podpisów. Rzekoma ulica w getcie to np. Józefa... itd.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzieki za wpis Bobe
  Mówiąc szczerze to z podpisami pod zdjęciami jest ogromny problem. Czytając je miałem wrażenie ze to są podpisy oryginalne które zostały znalezione przy zdjęciach. Jak oglądałem zdjęcia z propagandowej wystawy to tak jakbym był w środku tej propagandy. Ale zbiór jest rzeczywiście bezcenny a niektóre zdjęcia powalają.
  pozdrawiam
  maro

  OdpowiedzUsuń
 3. Yad Vashem wystosowało apel z prośbą o pomoc w identyfikacji zdjęć... W komentarzach pod niektórymi widziałam wpisy korygujące.

  OdpowiedzUsuń