piątek, 23 marca 2012

Ekwatoriał...

.... Georgea Adamsa trafił do Muzeum UJ w Collegium Maius. To jeden z trzech egzemplarzy istniejących na świecie. W XVIII wieku zbudowano go w pracowni George a Adamsa wytwórcy instrumentów naukowych dla Króla Jerzego III. Za pomocą tej lunety ówcześni astronomowie i naukowcy obliczali szerokość i długość geograficzną,  wyznaczali czas mierzyli pozycję ciał niebieskich. Zakup urządzenia  sfinalizowała Fundacja PZU która dla Muzeum staje się pierwszoplanowym mecenasem. To już drugi wybitny eksponat zakupiony przez tą fundację.
Patrząc wczoraj na to urządzenie i całą ceremonię przekazania Muzeum eksponatu, miałem takie przeświadczenie że jakby zapytać wszystkich obecnych jak takie urządzenie obsługiwać chyba by było trudno znaleźć fachowca. No cóż. Niedawno posługiwanie się suwakiem logarytmicznym było podstawową wiedzą maturzysty. Dzisiaj konia z rzędem temu który znajdzie maturzystę który wie co to jest.
A wczoraj największe zainteresowanie lunetą wykazywał rektor Musioł. Ale chyba i on nie za bardzo wiedział w która stronę patrzeć.

Ekwatoriał Adamsa dla Muzeum UJ  22.03.2012 r Brak komentarzy:

Prześlij komentarz