poniedziałek, 21 lutego 2011

Andy

Andrzej " Andy " Skrzypkowiak fotograf wojenny i operator kamery. Przyjaciel Radka Sikorskiego. Jeden z kilku Polaków którzy w latach 80- siątych brali udział w wojnie Afganistanu z Rosją po stronie mudżahedinów. 
Zginał nie w walce ale zamordowany przez partyzantów z fanatycznej partii Hezb-e-Islami. Do Afganistanu przyjeżdżał 10 razy na tury kilkutygodniowe i kilkumiesięczne. Robił znakomite filmy dla CBS. Udział w wojnie w Afganistanie stał się dla niego sposobem na pomszczenie krzywd, jakie Rosjanie wyrządzili jego rodzinie podczas II wojny światowej.Był synem Polaka-żołnierza spod Monte Cassino. Matka, Nina, z domu Michałowska, była córką oficera polskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

We wtorek na Discavery Historia rozpoczyna sie cztero odcinkowy serial o czterech Polakach walczacych w Afganistanie w latach osiemdziesiatych. Trzech z nich to korespondenci wojenni, fotografowie, operatorzy kamer. Radek Sikorski zdobył World Press Photo , Andrzej ( Andy ) Skrzypkowiak robił znakomite filmy wojenne dla CBS, Jacek Winkler fotografował zbrodnie żołnierzy rosyjskich na narodzie afgańskim. Jedynie Lech Zondek nie parał sie fotografowaniem. Był żołnierzem mudżahedinów.
Z całej czwórki żyje tylko Radek Sikorski. Trzech zginęło i co ciekawe nie w walce. " Andy " został zamordowany, Jacek popełnił samobójstwo a Lech zginął w wypadku górskim spadając w przepaść. Dzień wcześniej w czasie szkolenia afgańskich żołnierzy został raniony w rękę przez Afgańczyka który uważał że go upokorzył.

Polscy Mudżahedini - Lech Zundek                 22.02 godz  22.00 
Polscy Mudżahedini - Jacek Winkler               01.03 godz. 22.00
Polscy Mudżahedini - Radek Sikorski             08.03 godz. 22.00
Polscy Mudżahedini - Andrzej Skrzypkowiak 15.03  godz. 22.00

Wszystko na Discovery Historia
Koniecznie trzeba to zobaczyć. Szkoda tylko że na kanale płatnym, na dodatek nie mam go. Ale gorąco polecam !

Andrzej " Andy " Skrzypkowiak  w Afganistanie
Radek Sikorski korespondent wojenny w Afganistanie
 Jacek Winkler w AfganistanieLech Zondek Polski mudżahedin w Afganistanie
Zdjęcia  mat. prasowe Discovery Historia

9 komentarzy:

 1. Dzięki za info, na pewno obejrzymy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to historia sie dziwnie toczy...raz sie jest po jednej, raz po drugiej stronie barykady!
  A ludzi zal!

  OdpowiedzUsuń
 3. piękne historie! Polecam "Prochy świętych. Afganistan czas wojny" Radka Sikorskiego

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieki Zatochi ! Pisanie o Andym pozwoliło mi
  w ogóle dogrzebać się do tej książki o której nie wiedziałem Wiem ze jest dostępna wiec na pewno przeczytam
  maro

  OdpowiedzUsuń
 5. Polecam również - to pewnie trochę z innej działki ale jakże ważnej dla fotoreportera: Książkę Sebastiana Jungera Restrepo i wspólnie nakręcony z Timem Hatheringtonem o tym samym tytule. Oglądalnym ten reportaż zresztą świetnie nakręcony. Nota bene Hatherington dostał WPP 2008 za zdjęcia właśnie z doliny Kharenghal

  http://merlin.pl/Wojna-Restrepo_Sebastian-Junger/browse/product/1,863585.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Film znam bo można go obejrzeć w całości na Onecie. Ale przyznam ci się ze owszem zdjęcia fajne ale dla mnie jak na dokument ciut przydługawy. Ale oczywiście sam temat do polecenia. Musze poszukać książki bo coś mi się wydaje ze jak to wielokrotnie bywa książka lepsza od filmu
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 7. dokument skupia się na socjologiczno-psychologicznych aspektach funkcjonowania żołnierzy na polu walki i może dla lepszego ujęcia tematu jest on dość długi. Niemniej jednak mnie to nie przeszkadza chętnie obejrzałam go ponownie:)

  Polecę jeszcze w ramach promocji naszych lokalnych fotografików dokumentalistów wizytę w Galerii Wydawnictwo ul. Włodkowica 11 we Wrocławiu. Wystawa Stanisława Kulawiaka: "Na peryferiach PRL" - oczywiście jak ktoś do Wrocławia się wybiera:)
  Trochę naszego ogródka ze starych czasów!:)

  OdpowiedzUsuń
 8. No ładny aparat ma korespondent Sikorski.
  http://1.bp.blogspot.com/-kqqzqjUxhlw/TWKxa5Jf8RI/AAAAAAAAFqU/bCP6OWWkqVA/s1600/z9123256X.jpg

  OdpowiedzUsuń
 9. miszkajac od dziecka w usa ale wychowana przez rodziciow w duchu patriotyzmu i milosci do Polski
  dziekuje Bogu za kazdy dzien mojego zycia w wolnosci bez wojny i przesladowan.
  Czytajac tak piekne historie doceniam kazda minute zycia a moje problemy zaczynaja Nie istniec .

  DZIEKUJE RODZICOM ZE NIGDY MI NIE POZWALALI GRAC W AMERYKANSKIE GRY LECZ opowiadali TE PIEKNE HISTORIE a do domu przynosili polskie ksiazki dzieki temu moje zycie jest wartosciowe.

  OdpowiedzUsuń