środa, 16 marca 2011

Cyklotron

Jak wiadomo cały świat rozmawia ostatnio o atomach, elektrowniach, wybuchach, Czarnobylu, Fukushimie, chmurach radioaktywnych itp.itd. Chciałem pokazać ze jestem w temacie, jestem na bieżąco a nawet wyprzedziłem czas. Byłem w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie na dwa tygodnie zanim zaczęto międlić ten temat w mediach. Oczywiście nasz IFJ PAN to mały pryszczyk przy elektrowniach atomowych ale działanie w zasadzie takie samo. W latach komuny to miejsce w Bronowicach słynęło z tajemniczości i ochrony zarówno w sensie informacji jak i wizualnym. W tamtym okresie nigdy nie widziałem zdjęć z tamtego miejsca. Dzisiaj wam pokażę aby ostatecznie poszły w niełaskę ploty z tamtego okresu o reaktorach, atomach i bombach ukrytych w Bronowicach. Cyklotron - tym się zajmują nasi fizycy w Instytucie. Stworzyli jedną z bardzo niewielu pracowni radioterapii protonowej w Europie. To co tam w dalekiej Japonii wybucha tutaj w mniejszej skali jest ujarzmiane w medycynie. Niewielu wie że w tej pracowni przeprowadzono ostatnio dwie operacje na oku ( bo dla okulistyki jest ta pracownia stworzona ) Dzieki tym operacjom pacjenci zyskują zdrowie w niezwykle groźnej chorobie jaka jest czerniak. Ale ambicje naszych fizyków są dużo dalsze. Będą budować ( za niedługo wmurowanie aktu erekcyjnego ) Centrum Cyklotronowe Bronowice. Będzie to pierwsze w Europie Środkowej centrum radioterapii protonowej przeznaczonej do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów zlokalizowanych w dowolnej części ciała ludzkiego, wyposażonego w akcelerator przyspieszający wiązki protonów do energii 235 MeV( znaczy ta pracownia nie ciało ludzkie ) Jak zwał tak zwał ale to co zobaczyłem w IFJ musiał w jakimś sensie oglądać wiele lat temu genialny grafik szwajcarski Hans Rudi Giger przed stworzeniem postaci filmowej OBCEGO. Tyle rurek, kabli, niezliczona liczba liczników, zegarów i czego tam jeszcze ludzie nie wymyślili że jak to zobaczyłem brakowało mi tylko Obcego. Zresztą sami zobaczcie kilka zdjęć z tej pracowni. 


Pracownia radioterapii protonowej IFJ Pan w Bronowicach 16.03.2011 r.
2 komentarze:

 1. Moje odczucia względem zdjęć są mieszane. Doceniam chwalebny cel tychże badań, jednak to kłębowisko kabli i rurek wygląda mi mało profesjonalnie, bardziej na prowizorkę.
  Uznanie dla intuicji tematycznej! Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie dziwie Ci się że jesteś zmieszana Momenta. Ja jak zobaczyłem to co zobaczyłem zapytałem jak to działa skoro wygląda jak wygląda. Ale po chwili zrozumiałem. Wszystkie elementy i wszystkie główne systemy są na wierzchu ze względu m.innymi na dostępność. W każdym bądź razie masz racje że wygląda to jak nasza najukochańsza 50 letnia prowizorka. Ale zaręczam Ci jeszcze raz że to tylko ściema
  Pozdrawiam gorąco i dzięki za wpis
  Maro

  OdpowiedzUsuń