niedziela, 20 marca 2011

Gracówka i inne

...a właściwie SN 1 - 37  zwana w tamtym czasie " Gracówką "  z 1912 r  oraz  wagon Linke - Hoffman z 1925 roku wyjechały wczoraj na ulice Krakowa. Dokładnie 110 lat temu uruchomiono w mieście,  jak wtedy nazywano, kolej  elektryczną. Niewiele ona miała wspólnego z dzisiejszymi tramwajami. Oprócz jednego i wtedy i teraz jeździ się na prąd.
Wczoraj można było sobie pojeździć za zupełną darmochę z Dajworu na Bronowice i z powrotem drewnianym tramwajami. Oczywistsze drewnianymi w obudowie i wyposażeniu.Ale komfort dokładnie drewniany. Można było zobaczyć ile motorniczy musiał się nakręcić korbą aby pojechać lub zatrzymać się.  Patrząc na te stare tramwaje trzeba przyznać że pasują do krakowskiego Starego Miasta.
Szukałem w Narodowym Archiwum Cyfrowym jakiś zdjęć  ilustrujacy tamten czas. Ale znalazłem tylko zdjecia z okresu wojny. I te pokazuję żeby zobaczyć jak wygladało to w tamtym czasie a jak dzisiaj

Tramwaj elektryczny w Krakowie  19.03.2011 r

Wczoraj....

 
A tak wyglądały tramwaje dzisiaj ...

1 komentarz:

  1. jechałem kiedyś takim, bodajże 3 lata temu też się pojawił na ulicach taki tramwaj.Nie ma to jak własnoręczne otwieranie drzwi :)

    OdpowiedzUsuń