niedziela, 20 marca 2011

Wesele 110 lat po...

16.03.1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie odbyła się premiera dramatu napisanego przez znanego malarza Stanisława Wyspiańskiego. Nikt ze współczesnych nie przypuszczał że są świadkami narodzenia się arcy dramatu który będzie wielokrotnie wznawiany w teatrach w całej Polsce, będzie kanwą filmu a w literaturze polskiej będzie jednym z jej arcydzieł. W 110 lat później Salon Poezji z okazji tej rocznicy zorganizował Nadzwyczajne spotkanie i Uroczyste Czytanie Najpiękniejszych Scen Wesela. Na scenie głównej Teatru Słowackiego za długim stołem nakrytym białym obrusem Anna Dymna, Aldona Grochal, Natalia Strzelecka, Katarzyna Zawiślak - Dolny, Aleksander Fabisiak, Grzegorz Mielczarek, Jacek Romanowski, Tomasz Wysocki czytali sceny Wesela. Wspomagał ich Krzysztof Orzechowski narracją i Joanna Słowińska śpiewem. A muzycznie wspierali ich Halina Jarczyk i Jarosław Bester.  

334 Salon Poezji . Uroczyste czytanie najpiękniejszych scen Wesela Stanisława Wyspiańskiego w teatrze Słowackiego. 19.03.2011 r.

Pierwsze wydanie " Wesela " Stanisława Wyspiańskiego z rycinami Kazimierza Sichulskiego


Przedstawienie " Wesela " w teatrze Słowackiego z listopada 1932 roku z Barbara Ludwiżanką i Eugeniuszem Solarskim w roli głównej

A wczoraj, najpierw Gracówką do Teatru jak 110 lat temu przybyli krakowiacy i krakowianki ( tym razem z Teatru Ludowego Tradycja z Okleśnej ) 


.... w Teatrze na Salony zapraszał sam dyrektor Krzysztof Orzechowski....


w foyer Teatru Anna Dymna udzielała wywiadów...


... ale kiedy zapadły ciemności a Krzysztof Orzechowski rozpoczął narrację...


.... a krakowiacy i krakowianki zasiedli w lożach ........a Joasia Słowińska zaśpiewała .....

 
....... aktorzy zasiedli do stołu........ usłyszeliśmy święte słowa "" Cóż tam panie w polityce. Chińczyki trzymają się mocno !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz