poniedziałek, 23 lipca 2012

" Stonka ziemniaczana w płynie "...

... " Imperializm w płynie " i jeszcze " Konsumpcyjny symbol wrogiego systemu " a dla mnie zaizair o niespotykanych walorach, czyli Coca Cola obchodzi w tych dniach 40 letnia obecność na ziemiach Polskich. To w browarze warszawskim w mlekiem, przemysłem ciężkim i znakomita propagandą płynących latach Gierkowskich ruszyła produkcja tego " zła w płynie "    Wcześniej Coca Cola trafiła po odwilży 56 roku na Targi w Poznaniu !!!! Bo w Polsce tamtych czasów Coca Cola musiała najpierw być pokazana jako produkt na targach później trafić do Pewexu aby nuworysze komunistyczni mogli za swoje pieniądze ( czytaj Bony PKO !!! tak tak młodzieży była taka ersatz waluta ) kupić ten " imperializm w płynie "  Przyznam że ja spotkałem się najpierw z jej konkurencja Pepsi Cola I to już w złotówkach. W barze w Brzesku w drodze Żukiem w Bieszczady tata zrobił siurpryz i zakupił butelkę Pepsi. Coca Cola w tamtych czasach kosztowała 19 zł. a kaucja 8 zł. Majątek !!! Jeśli się nie mylę za to można było z powodzeniem cztery Barbakany (piwo krakowskie ) kupić. Coca Cola była w historii naszej ojczyzny zarówno celem politycznym, celem literatów a także celem copywriterów jak dzisiaj nazywamy twórców sloganów reklamowych. O politycznych hasłach już pisałem, w literaturze mamy np niejakiego Tuwima Juliana : " Teraz Amerykanie wybierali się na Księżyc i obliczyli już nawet w dolarach, jaki będzie koszt przelotu jednej osoby. Macy's założy tam filię swego babilońskiego przedsiębiorstwa – pisał Tuwim w liście do Słonimskiego – a firma Coca-Cola (która rocznie wydaje na reklamę więcej niż przedwojenna Polska na nowe szkoły i szpitale) będzie Księżyczanom sprzedawała swoją mdłą lurę "  

W czasach stalinowskich również nijaki Ważyk Adam napisał piękna piosenkę o Coca Coli która jak się dzisiaj czyta to się dzisiaj nie wierzy że coś takiego napisano :

  

  Adam Ważyk - Piosenka o Coca-Cola [poezja]

Dobrze wam było pić Coca-Cola.
Ssaliście naszą cukrową trzcinę,
zjadali nasze ryżowe pola,
żuliście kauczuk, złoto, platynę,
dobrze wam było pić Coca-Cola.

My, co z bagnistych piliśmy studzien,
dzisiaj pijemy wodę nadziei,
męstwo, którego źródło jest w ludzie,
pijemy wodę w górach Korei,
my, co z bagnistych piliśmy studzien.

Po Coca-Cola błogo, różowo
za parę centów amerykańskich
śniliście naszą śmierć atomową,
pięć kontynentów amerykańskich.
Po Coca-Cola błogo, różowo!

My, co pijemy wodę nadziei,
wiemy, gdzie sięga dziś nasza wola:
wyszliście z Chin, wyjdziecie z Korei,
my wam przerwiemy sen Coca-Cola,
my, co pijemy wodę nadziei.


Można  oczywiscie w to nie wierzyć jak wierzył Ważyk albo nie, można oczywiscie tej wysokiej poezji Ważykowskiej nie znać ale slogany  reklamowe powstające w różnych okresach czasu są znane wszystkim a to też wielka historia i wielkie nazwiska copywriterów.  W 1982 roku Agnieszka Osiecka wygrywa konkurs na hasło reklamowe które to hasło na wiele lat było obowiązujące a do dziś jest bardzo znane.  Za " Coca Cola. To jest to " autorka otrzymała kwotę za którą kupiła sobie nową maszynę do pisania. W 2005 nowe hasło stworzył prof, Jerzy Bralczyk - " Coca Cola . Co za radość " Co kupił sobie profesor publikatory milczą.
Historia Coca Coli to nie tylko napój ponad czasowy. To również tajemnice, jedne ważniejsze inne bardziej bzdurne to również walka na niwie politycznej. Ale o tych informacjach najlepiej przeczytać na stronie  http://www.eioba.pl/a/1nh0/coca-cola-zapomniane-fakty. 

Dla mnie prywatnie Coca Cola wypłynęła zupełnie niedawno. Zawsze bardziej lubiłem Pepsi i to nie dlatego ze to napój Republikanów ( podobno ) a Coca Demokratów ( też podobno ) Po prostu dla mnie była Pepsi zawsze mniej słodka. Kiedy w ostatnim okresie podskoczył mi cukier który krzepi pani lekarka poinformowała mnie że powinienem zawsze mieć jakiś cukier przy sobie. Najlepiej buteleczkę Coli. " Panie Marku ! To jest taki zaizair że jak Pan będzie miał niedocukrzenie to szklaneczka tego płynu zanim trafi do żołądka cukier rozłoży się w organizmie " I jak tu nie wierzyć w Wańkowiczowskie " Cukier krzepi " !!! 

Coca Cola w Staniątkach 23.07.2012


... W Staniątkach dbają o BHP...


... co nie ustrzegło Dyrektora Generalnego Coca Coli w Polsce Ahmeda Elafifi przed kontuzja palca...


... Zawsze Coca Cola...... Tu pracuje tylko linia produkcyjna...... Ludzie są tutaj stworzeni do kontroli maszyn ...... na linii Coca Cola...


... i Fanty...


... a w magazynie multum Coli, Fanty, Sprita,
... na skrzyżowaniach w magazynie nieodzowne są specjalne lustra


... a po pracy sprzątanie...


4 komentarze:

  1. a już myślałem że w rybie oko zainwestowałeś ;D a tu okazuje się lustro ;(

    OdpowiedzUsuń
  2. Z jakiej to okazji to zwiedzanie??

    OdpowiedzUsuń
  3. Sorry nie doczytałem. Ja też wolę Pepsi, ale smak tego Pepsi jest znacznie inny niż tego produkowanego kiedyś w Szczecinie. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń