niedziela, 24 kwietnia 2011

Stasiuk

... Andrzej. Lubie go. Właśnie udzielił wywiadu dla Wprost.  Lubie go za poglądy bo je podzielam. Przynajmniej te :

O tożsamości Polaków : 

" bardzo długo to był naród panów i niewolników, przeważająca część narodu nie wiedziała, że jest Polakami. - Może tak naprawdę nasza tożsamość narodowa jest strasznie krucha? Była wytwarzana tylko przez elity, które jednocześnie kompletnie sobie z tym narodem polskim nie poradziły, bo rozpieprzyły tamtą Polskę, wielką od morza do morza. Wymyśliły sobie dobrze konstytucję nawet, ale wcześniej rozdupczyły, rozkurzyły w niebyt wszystko. Więc ta polska tożsamość jest jakaś dziwna. Może właśnie dlatego tak się upieramy przy tożsamości, żeby ją mieć, żeby coś mieć ".

O Kaczyńskim : 

   "Lubię obserwować teatralność Kaczyńskiego, on ma taką potrzebę teatru w sobie, kocha ten występ, on by tę Polskę podpalił jak Neron Rzym, żeby coś się działo, żeby mógł wystąpić z kolejnym swoim słownym kalamburem czy wygrzebanym cytatem. 
- On tym żyje, to widać, i ma wyczucie dramatyzmu, napięcia. Tylko złe jest to, że jest politykiem. Lepiej byłoby, gdyby np. w teatrze się realizował. Jednak on potrzebuje setek tysięcy statystów, więc teatr nie wystarczy "

Andrzej Stasiuk  24.04.2011 r.  P.s.  Postanowiłem nic nie robić w święta. Ale patrząc za okno od razu nabrałem chęci do pisania. Bo przecież dla mnie to cała przyjemność obcowania z kompem w czasie dżdżu. Przynajmniej tyle dobrego z tego sprzętu.
Pozdrawiam Wielkanocno
Maro

P.s 2  A jakby kto nie wiedział jak wygląda spalenie Rzymu proponuję Qvo Vadis Domine ?

1 komentarz:

  1. Nie ze wszystkimi poglądami Stasiuka się zgadzam, cenie go jednak ogromnie za jego twórczość. Dla mnie jest najlepszym, współczesnym, polskim prozaikiem. Jego książki zapadają w pamięć, zagnieżdżają się w duszy i moszczą w myślach.
    Asia

    OdpowiedzUsuń