wtorek, 26 lutego 2013

Ziutek....

... czyli koncert " Wspomnij Ziutka "  w krakowskiej Rotundzie. To cykl koncertów z którym artyści występują w całej Polsce. Ma za zadanie przypomnieć jednego z zapomnianych bohaterów Józefa Andrzeja Szczepańskiego właśnie  Ziutka  uczestnika Powstania Warszawskiego autora 17 wierszy w tym jednego absolutnego, jakbyśmy dzisiaj powiedzieli  hitu  "  Pałacyk Michla " . Chyba nie ma harcerza, skauta który nie znałby tego tekstu. Myślę że to najbardziej popularna pieśń z okresu Powstania Warszawskiego. A już na pewno najbardziej rozpoznawalna. Pamiętam że ucząc swoich harcerzy " Pałacyku " nie mogłem przekazać im informacji kto był autorem piosenki. Nie dlatego że wiedziałem a nie mogłem. Dlatego że nikt oprócz bardzo niewielu osób znało prawdę. Nawet brat Ziutka który był na koncercie wspominał że do późnych lat dorosłych rodzina nie przekazywała mu żadnych informacji o bracie. Głównie ze względu bezpieczeństwa. O swoim bracie dowiedział się więcej jak już był dorosłym człowiekiem.
Ja miałem swoją historię z tą pieśnią.  Wtedy za komuny kiedy w 40 rocznicę Powstania Warszawskiego zorganizowaliśmy obóz harcerski swojego szczepu, który poświeciliśmy historii Powstania, przez następne pół roku byłem na widelcu wszelkich władz zarówno tych powiedzmy politycznych jak i harcerskich. Najciekawsze było to że za zorganizowanie takiego obozu najbardziej atakowali mnie ci najbardziej prawi i patriotyczni druhowie i druhny twierdząc że zorganizowałem obóz wojskowy.  To był rok 1984 Rok po zniesieniu stanu wojennego.
Ale to stare czasy. Dzisiaj a raczej wczoraj był koncert poświęcony właśnie autorowi " Pałacyka ... "  Koncert a raczej cykl koncertów zorganizowano z okazji Dnia Żołnierza Wyklętego, święto które zostało ustanowione niespełna trzy lata temu. O tym aby pamiętać o żołnierzach podziemia po 1945 roku trzeba było 20 lat wolnej Polski aby wreszcie nasi kochani politycy taki dzień ustanowili. Od trzech lat dzień 1 marca to właśnie ten dzień. Jest rangi święta narodowego oczywiście bez dnia wolnego.
W koncercie piosenki Ziutka śpiewali Tadek, Teatr Muzyczny Od Czapy, Paweł Kukiz i inni.

" Wspomnij Ziutka " koncert  w krakowskiej Rotundzie. 25.02.2013 r.

To niekwestionowany bohater wczorajszego koncertu ( oprócz oczywiscie Ziutka ) jeden z tych " Wyklętych Żołnierzy " ppłk. Tadeusz Bieńkowicz . Człowiek który wraz z siedmioma !!!! partyzantami wykonując rozkaz swojego dowódcy " Krysia " dokonał odbicia 63 więźniów ( głównie żołnierzy AK ) z wiezienia na Nowogródczyźnie w miejscowości Lida w 1943 roku ! za co otrzymał Krzyż Virtuti Militari. Pamiętajcie o tym kiedy na jakiejś uroczystości spotkacie Pana Tadeusza !


Tadek - na koncercie śpiewał teksty Ziutka


 Teatr Muzyczny Od Czapy - troche jak akademia ku czci ale co za vokale !!!Dawno nie słyszany Paweł Kukiz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz