wtorek, 7 grudnia 2010

Ciało Simone

Simone Weil.  Francuzka, filozof, myślicielka chrześcijańska ale chrztu nie przyjęła. Niezwykle skomplikowana osobowość. Żyła w pierwszej połowie XX wieku.Miała zdecydowanie lewicowe poglądy. Aby zbliżyć się do klasy robotniczej pracowała jako robotnica w fabryce Renault. W czasie wojny przebywała we Francji, Nowym Jorku i w Londynie. W ostatnim okresie życia prowadziła bardzo ascetyczny tryb życia co doprowadziło do jej śmierci z wycieńczenia. Do dzisiaj trwają dyskusje czy była to anoreksja czy świadome działanie.
Myślicielka. Autorka różnych haseł, myśli z których 
Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie. Kto miecz odkłada – umiera na krzyżu - to moje ulubione

Persona - Ciało Simone to tytuł sztuki wystawionej przez Teatr Dramatyczny w Warszawie w reżyserii Krystiana Lupy. Jak na Dramatyczny wystawienie tej sztuki wiąże się z dramatami osobistymi aktorek które nie do końca były w stanie sprostać reżyserowi. Najpierw w początkowej fazie role miała grać Maja Komorowska. Ale szybko zrezygnowała.  Nie zgadzała się z koncepcją reżysera jeśli chodzi o przedstawienie osoby Simone. Role przejęła Joanna Szczepkowska. Charakter aktorki, reżysera, koncepcje oraz ścieranie się rożnych poglądów na temat sztuki, pracy, aktorstwa doprowadziło do skandalu. W czasie premiery pani Szczepkowska raczyła pokazała publice gołe pośladki, tudzież wykonała gesty faszystowskie ( cokolwiek miało by to znaczyć) a wszystko w proteście przeciw pracy z reżyserem. Długo i dość niezrozumiale później tłumaczyła swoje stanowisko. Wszystko to działo się ze szkodą dla sztuki i samej bohaterki. Kiedy opadł " kurz wojenny " spektakl zaczyna żyć drugim życiem.
Dzisiaj w ramach festiwalu " Boskiej Komedii " w Tatetrze Łaźnia " możemy oglądać wersję sztuki z główną rolą Małgorzaty Braunek i Mai Ostaszewskiej. 


" Persona. Ciało Simone " teatr Dramatyczny m.st. Warszawa reż Krystian Lupa.  07.12.2010 r.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz